Novak Djokovic nu a avut parte de un meci ușor și a avut nevoie de mai bine de două ore pentru a se califica în optimi, după ce l-a învins în 3 seturi pe Tomas Machac, scor 6-3, 3-6 și 7-6(1).

Novak DjokovicFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic, victorie grea cu cehul Tomas Machac - Sportivul nu este în primii 100 de jucători ai lumii

Liderul mondial a avut parte de un meci de foc împotriva lui Tomas Machac (130 ATP), în care a și pierdut un set.

Djokovic a reușit să câștige duelul după 2 ore și 27 minute, având nevoie de mai bine de o oră pentru a se impune în setul decisiv.

Departajarea dintre cei doi s-a făcut la tie break.

Cu acest succes, Novak Djokovic va juca în faza optimilor de finală, acolo unde va da peste Tallon Griekspoor (39 ATP). Olandezul a trecut în 3 seturi de Constant Lestienne (56 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-2.

Dubai Duty Free Tennis Championships are loc în perioada 27 februarie - 4 martie, pe hard, face parte din categoria ATP 500 și are premii totale în valoare de 2.855.495 de dolari. Campionul en-titre este Andrey Rublev (2022).