CSM București, vicecampioana României la handbal feminin, a învins, în deplasare, scor 27-24, pe SG Bietigheim în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la cota 1000 de goluri marcate în competiție.

Cristina NeaguFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

CSM București, victorie pe terenul celor de la SG Bietigheim

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Aune 6 goluri, Neagu 5, Zaadi 4, iar de la gazde s-a remarcat Naidzinavicius 5.

În această ediție a Ligii Campionilor, CSM are zece victorii, o remiză și o înfrângere, echipa antrenată de Adrian Vasile fiind calificată deja în sferturile competiției.

Cristina Neagu a început sezonul din Liga Campionilor de pe locul 3 al clasamentului marcatoarelor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 12 etape, Neagu a ajuns la cota 1000 de goluri marcate.

Grupa A, clasament

1 CSM București 21 puncte / 12 meciuri

2 Kristiansand 19 / 12

3 Odense 14 / 12

4 Ferencvaros 11 / 12

5 Brest 10 / 12 etc.

• Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar grupările de pe locurile 3-6 vor juca încrucișat în play-off pentru celelalte patru locuri disponibile.
  • Turneul Final 4 va avea loc la Budapesta, pe 3-4 iunie 2023.
  • Campioana en-titre este gruparea norvegiană Vipers Kristiansand.