Emma Răducanu s-a oprit în optimile turneului „WTA 250” de la Auckland, britanica alegând să se retragă în timpul meciului cu Viktoria Kuzmova.

Emma RaducanuFoto: Kamran Jebreili / AP / Profimedia

Emma Răducanu, accidentare la gleznă înaintea Australian Open 2023

Sportiva cu origini românești a început perfect meciul și a câștigat primul set după doar 23 de minute de joc, scor 6-0.

Slovaca a ripostat, a profitat de faptul că Răducanu (78 WTA) și-a luxat glezna stângă și și-a adjudecat manșa secundă cu 7-5.

Emma a primit îngrijiri medicale, dar nu a putut continua partida și a părăsit terenul cu lacrimi în ochi.

Rămâne de văzut cât de gravă este accidentarea campioanei de la US Open 2021 și dacă aceasta se va recupera la timp pentru a participa la Australian Open (16-29 ianuarie).

Viktoria Kuzmova (134 WTA) va juca în sferturile turneului de la Auckland (Noua Zeelandă) cu Danka Kovinic (60 WTA).

ASB Classic (WTA Auckland) se dispută în perioada 2-8 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 250, oferă premii totale în valoare de $259.303, iar campioana en-titre (din 2020) este Serena Williams.