​A doua zi de la Turneul Campioanelor 2022 a adus un nou rezultat surprinzător, Coco Gauff (a patra favorită) fiind învinsă de Caroline Garcia (doar a șasea pe lista capilor de serie). Iga Swiatek nu a avut emoții, lidera mondială trecând la pas de Daria Kasatkina.

Caroline GarciaFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Iga Swiatek, victorie clară cu Daria Kasatkina - Caroline Garcia o învinge pe Coco Gauff

Iga Swiatek și-a respectat statutul de mare favorită și a câștigat fără emoții partida cu Daria Kasatkina. Lidera WTA a cedat doar cinci gameuri (6-2, 6-3), victoria polonezei fiind una clară. Partida a durat o oră și 23 de minute.

Dacă judecăm al doilea meci al zilei prin prisma locurilor din clasament, atunci avem de-a face cu o surpriză.

Coco Gauff (a patra favorită la cucerirea trofeului) a cedat în două seturi (4-6, 3-6) partida cu Caroline Garcia.

Franțuzoaica este doar a șasea favorită în Texas, însă iubitorii tenisului cunosc faptul că sportiva din Lyon a avut o a doua parte de sezon foarte bună. Partida a fost una de o oră și 19 minute.

• A fost victoria cu numărul 64(!) în acest sezon pentru Iga, poloneza suferind și 8 înfrângeri.
  • Caroline Garcia este singura jucătoare din circuitul WTA care a câștigat în 2022 trei turnee pe trei suprafețe diferite (Bad Homburg - iarbă, Varșovia - zgură, Cincinnati - hard).