Aryna Sabalenka, a doua favorită a turneului de la Guadalajara, s-a oprit în turul doi al competiției de categorie WTA 1000, după ce a fost învinsă în trei seturi de Liudmila Samsonova.

Aryna SabalenkaFoto: Paul CROCK / AFP / Profimedia

Aryna Sabalenka, învinsă de Liudmila Samsonova în turul doi la WTA Guadalajara

Rusoaica, una dintre cele mai în forma jucătoare din circuit (a câștigat turneele de la Washington, Cleveland și Tokyo), s-a impus după două ore și 14 minute de joc în fața sportivei din Belarus, scor 6-4, 2-6, 6-2.

În optimile competiției din Mexic, Samsonova (22 WTA) se va duela cu învingătoarea partidei dintre Camila Osorio (71 WTA) și Marie Bouzkova (38 WTA).

Guadalajara Open Akron 2022 face parte din categoria „WTA 1000”, are premii totale în valoare de $2.527.250, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 64 de jucătoare. Întrecerea are loc în perioada 17-23 octombrie. Principalele favorite rămase în comnpetiție sunt Paula Badosa (1), Jessica Pegula (3) și Maria Sakkari (4).