Nicholas David Ionel a adus primul punct pentru România în confruntarea cu Slovacia (primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis), după ce a obținut una dintre cele mai importante victorii ale carierei în fața lui Norbert Gombos.

Nicholas David IonelFoto: LAURIE DIEFFEMBACQ / AFP / Profimedia

România - Slovacia 1-0: Nicholas David Ionel l-a învins pe Norbert Gombos

Ionel (19 ani, 283 ATP) s-a impus după trei ore și 13 minute de joc împotriva jucătorului aflat pe locul 99 în clasamentul ATP, scor (4)6-7, 7-5, 6-4.

Întâlnirea dintre Slovacia și România are loc la Bratislava.

Slovacia vs România, programul întâlnirii din Cupa Davis

• Vineri, 16 septembrie

Norbert Gombos (99 ATP) vs Nicholas David Ionel (283 ATP) 7-6(4), 5-7, 4-6

Alex Molcan (45 ATP) vs Marius Copil (347 ATP) / de la ora 21:50.

• Sâmbătă, de la ora 15:00 (ora României):

Lukas Klein/Igor Zelenay vs Marius Copil/Victor Vlad Cornea

Norbert Gombos vs Nicholas David Ionel

Alex Molcan vs Marius Copil.

Din echipa României, al cărei căpitan nejucător este Gabriel Trifu, mai fac parte Cezar Creţu (21 ani, 392 ATP) şi Gabi Adrian Boitan (23 ani, 613 ATP).

În echipa Slovaciei, condusă de Tibor Toth, se mai află Jozef Kovalik (30 ani, 155 ATP).

• Echipa care va câştiga întâlnirea va juca în Calificările 2023 pentru turneul final al Cupei Davis. Echipa care pierde va evolua în play-off-ul Grupei Mondiale 1.
  • Cele două echipe se află la egalitate în meciurile directe, scor 1-1. România s-a impus în 2002, la Presov, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 4-1. În 2015, Slovacia a câştigat cu 3-2, la Constanţa, în sferturile de finală ale Grupei 1 a zonei Europa/Africa.