Marți au fost aflate și numele ultimelor jucătoare calificate în sferturile de la US Open 2022. Aryna Sabalenka și Karolina Pliskova au ajuns printre cele mai bune opt sportive de la Flushing Meadows.

Karolina PliskovaFoto: Brad Penner / AP / Profimedia

Sabalenka a avut nevoie de două ore și 29 de minute pentru a trece de Collins, a 19-a favorită, scor 3-6, 6-3, 6-2.

Aryna Sabalenka vs Danielle Collins

Sursa video: Eurosport

Într-o altă partidă a zilei, Karolina Pliskova a trecut după o adevărată „bătălie” de trei ore și două minute de Victoria Azarenka. A fost 7-5, 6-7(5), 6-2 pentru jucătoarea din Cehia.

În sferturile de la US Open 2022 se va afla o singură sportivă câștigătoare de Grand Slam: Iga Swiatek, lidera mondială.

Ons Jabeur este finalistă la Wimbledon 2022, tunisianca cedând în ultimul act de la All England Club contra Elenei Rybakina.