Calificată în optimile turneului de la Toronto după o victorie în două seturi (6-4, 6-2 vs Shuai Zhang), Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în runda următoare.

Simona HalepFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep - Jil Teichmann, în optimi la WTA Toronto

Astfel, Halep se va duela pentru un loc în sferturi cu Jil Teichmann (21 WTA), după ce sportiva din Elveția a furnizat una dintre surprizele zilei eliminând-o pe Anett Kontaveit (Estonia, favorită 2), scor 6-4, 6-4. Meciul a durat o oră și 27 de minute.

Halep și Teichmann nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.

Cine este Jil Teichmann

Jil s-a născut la 15 iulie 1997, la Barcelona (Spania). Până acum, a adunat 254 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 178 de înfrângeri.

Are în palmares două titluri WTA la simplu (Praga și Palermo 2019) și unul la dublu (Hamburg 2021).

În prezent, Teichmann ocupă poziția 21 în ierarhia mondială (cea mai bună clasare a carierei). De-a lungul timpului a strâns din tenis $2.689.126.

• Prin calificarea în optimile turneului „WTA 1000” de la Toronto, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 30.660 de dolari și 105 puncte în clasamentul WTA de simplu.

• Halep a câștigat de două ori Rogers Cup (fosta denumire a competiției), în 2016 și 2018, dar la Montreal. În 2021, Simona Halep s-a oprit în turul secund, fiind învinsă de Danielle Collins.

Traseul virtual al Simonei Halep la turneul de la Toronto

Turul I: 6-0, 6-2 vs Donna Vekic

Turul II: 6-4, 6-2 vs Shuai Zhang

Optimi: Jil Teichman

Sferturi: Cori Gauff / Aryna Sabalanka

Semifinale: Jessica Pegula / Camila Giorgi / Yulia Putintseva

Finală: Iga Swiatek / Ons Jabeur / Maria Sakkari / Belinda Bencic / Garbine Muguruza / Serena Williams.

Turneul de la Toronto este dotat cu premii în valoare de 2.697.250$ și se desfășoară pe suprafața „hard”. Ultima câștigătoare este italianca Camila Giorgi.