Ana Bogdan s-a calificat marți în turul al doilea al turneului WTA 250 de la Budapesta, sportiva noastră trecând în trei seturi de Panna Udvardy (94 WTA).

Ana BogdanFoto: Atsushi Taketazu / AP - The Associated Press / Profimedia

Aflată pe locul 108 în ierarhia mondială, Ana s-a impus cu 6-2, 5-7, 6-0. Meciul a durat două ore și 4 minute.

Bogdan a condus cu 5-3 în setul secund, dar reprezentanta gazdelor a revenit și și-a adjudecat manșa după ce a câștigat patru gameuri la rând. Ana nu a mai avut probleme în decisiv și i-a administrat adversarei un „bagel”.

În runda următoare a competiției din Ungaria, Ana Bogdan va juca împotriva învingătoarei partidei dintre cehoaica Barbora Krejcikova (17 WTA, principală favorită) și chinezoaica Xiyu Wang (102 WTA).

Prin calificarea în optimi, Ana și-a asigurat un premiu în valoare de 3.065 de euro și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Hungarian Grand Prix are loc în perioada 11-17 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $251.750.