Nick Kyrgios și-a păstrat calmul interior doar un set, câștigat cu 6-4. Lupta cu demonii interiori l-a secătuit pe australian de putere și de inspirație, iar în fața unui „robot” precum Novak Djokovic nu-ți poți permite lucruri inutile. Sârbul s-a încoronat campion la Wimbledon pentru a șaptea oară, iar zestrea de Grand Slamuri numără acum 21 de titluri majore.

De fix trei ore a avut nevoie Djokerul pentru a cuceri trofeul pe iarba londoneză, scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(3).

Rezumatul finalei dintre Novak Djokovic și Nick Kyrgio

Clasamentul titlurilor de Grand Slam

1 Rafael Nadal 22

2 Novak Djokovic 21

3 Roger Federer 20.

Sportivii cu cele mai multe titluri cucerite la Wimbledon - Era Open

1 Roger Federer 8 (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017)

2 Pete Sampras 7 (1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000)

2 Novak Djokovic 7 (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022)

3 Bjorn Borg 5 (1976, 1977, 1978, 1979, 1980).

Cele mai multe titluri consecutive pe iarba de la Wimbledon

Bjorn Borg 5 (între 1976-80)

Roger Federer 5 (2003-07)

Pete Sampras 4 (1997-2000)

Novak Djokovic 4 (2018-2022)

Novak Djokovic vs Nick Kyrgios 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3), în finala de la Wimbledon 2022

19:11Novak Djokovic este mai bun în tiebreak, se impune cu 7-3, iar titlul cu numărul 7 de la Wimbledon a venit astăzi. De asemenea, sârbul a adunat 21 de turnee majore.

19:02Setul al patrulea va fi decis într-un tiebreak. Vom vedea în câteva minute dacă vom avea un set cinci sau Nole va fi campion pentru a șaptea oară la All England Club.

18:57Kyrgios câștigă gameul de serviciu, iar acum pentru Djokovic singura variantă bună este tiebreakul în acest set al patrulea. Australianul conduce cu 6-5. Calm în ultimele seturi, Nole pare și el încordat. Presiunea finalului de set își spune cuvântul.

18:47Nu se repetă scenariul din setul trei: Kyrgios servește bine, armă care-l scapă, cel puțin pentru moment, dintr-o situație dificilă. 5-4 pentru australian.

18:44Nole este incredibil în gameurile de la lansare: nu lasă loc de dubii, se impune categoric. 4-4, scor la care în setul trecut sârbul a făcut breakul decisiv.

18:36Djokovic se impune la zero pe propriul serviciu, scorul este 3-3, iar presiunea este ca de obicei pe serviciul lui Nick.

18:29Se merge cu serviciul, iar tabela arată acum 2-2. Pare un pic mai calm Kyrgios, dar nu-i trebuie mult pentru a se pune din nou pe „treabă”.

18:19Un prim game de serviciu bun din partea lui Kyrgios. Australianul conduce cu 1-0 în setul al patrulea al finalei de la Wimbledon.

18:12Din punct de vedere emoțional, această finală de Grand Slam pare, cel puțin până acum, o pălărie prea mare pentru cineva atât de coleric precum australianul.

18:10Recitalul de energii negative al lui Nick continuă până la pierderea setului. Djokovic rămâne la fel de calculat, își continuă cursa spre trofeu și conduce acum cu 2-1 la seturi (6-4).

18:04De la 40-0, Nick are mai multe crize nervoase, iar gameul (unul care părea rezolvat deja) merge în dreptul lui Nole. Sârbul și-a văzut de treaba sa, impasibil la spectacolul gratuit făcut de australian. Djokovic conduce cu 5-4 și servește pentru a trece în avantaj cu 2-1 la seturi.

18:00Continuă același scenariu: Nick își câștigă serviciul cu probleme, Nole defilează în general de la lansare. Este 4-4, urmează gameurile care vor stabili către cine pleacă setul al treilea.

17:48Nick se enervează deja mult prea des, acum este deranjat de cineva care a vorbit între primul și al doilea serviciu. Cu mintea în altă parte, australianul comite o dublă greșeală, dar salvează gameul cu doi ași. Kyrgios conduce cu 3-2 în setul al treilea, dar parte tot mai ieșit din zona de confort atunci când vine vorba de partea mentală.

17:43Se menține echilibrul în setul al treilea, cu mențiunea că Nole își câștigă în general fără bătăi de cap gameurile de serviciu, în timp ce Nick are mai mereu probleme.

17:28Nick este obligat să muncească mult pentru a putea salva gameul de serviciu. După ce a anulat două mingi de break ale lui Nole, australianul a trecut cu emoții în avantaj în setul al treilea (1-0).

17:20La ultima șansă de a face breakul în acest set, Kyrgios ajunge să conducă cu 40-0 contra serviciului. Reușește însă să lovească cu indolență și să irosească în total patru (!) mingi de break. Nole profită și nu-l iartă cu prima ocazie avută: 6-3 pentru Djoker, iar acum tabela arată 1-1 la seturi.

17:08De la 15-30, Djokovic revine într-un game foarte important în special grație serviciului. Djokerul se află acum atât de aproape de câștigarea setului al doilea (conduce cu 5-2).

17:05După ce Djokovic se duce la 4-1, urmează un game în care Nick revine la un nivel foarte bun cu serviciul (4-2 pentru sârb în setul al doilea).

16:55Nole a intrat cu adevărat în finală: returnează toate serviciile lui Nick, stă incredibil la capitolul deplasare, are în backhand o armă letală, iar breakul vine la zero.

16:53Se joacă la un nivel intens, cu multe lovituri aspre, cu unghiuri incredibile și cu o scurtă minunată a lui Nole care îi aduce gameul de serviciu. Sârbul este din nou în avantaj în setul al doilea, scor 2-1.

16:44Al doilea set începe cu un game alb bifat de Nole. Sârbul conduce cu 1-0.

16:41După ce ratează o primă minge de set cu un voleu la care s-a dovedit neinspirat, Kyrgios închide manșa cu un as. După 31 de minute, Nick are câștig de cauză, scor 6-4. Un singur break a făcut diferența.

16:36Două gameuri de serviciu lejere pentru cei doi, iar acum Kyrgios se află la lansare pentru a închide primul set (australianul conduce cu 5-4).

16:31După ce se distanțează la 4-2, Nick începe să joace la spectacol: returnează printre picioare (tweener), trimite scurte cu dezinvoltură, iar Nole își vede de treabă și câștigă la zero gameul de serviciu (4-3).

16:26Surprinzător sau nu, Nick este primul care ajunge să aibă mingi de break. După ce Nole o salvează pe prima, sârbul comite o dublă greșeală, iar Kyrgios trece pentru prima dată în avantaj pe tabelă (3-2).

16:19Nick are un prim game de la lansare în care folosește deja serviciul „din mână” spre deliciul publicului. După ce australianul egalează la 1, Djokovic răspunde imediat cu un game lejer de serviciu. Este 2-1 pentru sârb. Se joacă de 9 minute și au fost deja câteva lovituri spectaculoase.

16:09A început finala cu Djokovic la serviciu și cu o dublă greșeală a sârbului. Fostul lider ATP s-a redresat însă rapid și a câștigat fără emoții primul game al partidei.

16:01Djokerul este în căutarea celui de-al 21-lea titlu de Grand Slam din carieră (ar fi al șaptelea de la All England Club).

16:00Cei doi jucători au intrat pe arena centrală de la Wimbledon

Singurele meciuri jucate de Nole și Nick au avut loc acum ceva timp, mai exact în 2017. Se întâmpla pe hard, la Acapulco și la Indian Wells.

În Mexic, Kyrgios a avut câștig de cauză, scor 7-6(9), 7-5, iar în California s-a impus tot australianul, scor 6-4, 7-6(3).

Surprinzător pentru acea perioadă, Nick a trecut în cele două meciuri de Nole. Australianul a câștigat destule raliuri intense de pe baseline, a rupt ritmul cu execuțiile sale spectaculoase (scurte și sliceuri) și a fost mai puternic mental în momentele importante ale partidelor (au fost dispute foarte echilibrate).