Simona Halep nu a pierdut niciun set la Wimbledon 2022 și a ajuns în semifinale după ce a avut încă o evoluție entuziasmantă pe iarba londoneză (6-2, 6-4 vs Amanda Anisimova). După meciul de miercuri, campioana din 2019 a postat o imagine pe Instagram.

„Este o bucurie să fiu în semifinalele de la Wimbledon. Îmbrățișez acest sentiment”, a scris Halep după victoria obținută în 64 de minute în fața americancei.

• În semifinale, Simona Halep va da peste Elena Rybakina (favorită 17). Meciul va avea loc joi, în jurul orei 17:00. Sportiva din Kazahstan a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3.
  • Pentru calificarea în penultimul act de la All England Club, Halep va primi 535.000 de lire sterline.
  • Simona a câștigat turneul de la Wimbledon în 2019, iar campioana en-titre este Ashleigh Barty (s-a retras între timp din tenis).