Tatjana Maria, locul 103 în ierarhia mondială, a reușit marți să se califice în semifinalele de la Wimbledon 2022. Nemțoaica a trecut în sferturi de compatrioata Jule Niemeier (97 WTA).

Tatjana MariaFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tatjana a cedat primul set, scor 6-4, dar a găsit cheia jocului adversarei: a câștigat următoarele două manșe (6-2, 7-5) și s-a calificat în premieră într-o semifinală de Grand Slam. Meciul de pe Terenul 1 a durat două ore și 17 minute.

Cea mai bună performanță a jucătoarei Tatjana Maria la Wimbledon era o calificare în turul al treilea, la ediția din 2015.

Pentru un loc în marea finală, Tatjana o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Marie Bouzkova și Ons Jabeur.

Traseul nemțoaicei Tatjana Maria până la calificarea în semifinalele de la Wimbledon 2022

4-6, 6-2, 7-5 cu Jule Niemeier / 2h 17 min

5-7, 7-5, 7-5 cu Jelena Ostapenko (12) / 2h 8 min

6-3, 7-5 cu Maria Sakkari (5) / 1h 31 min

6-3, 1-6, 7-5 cu Sorana Cîrstea (26) / 2 h 11 min

4-6, 6-3, 6-4 cu Astra Sharma / 1h 41 min