Tatjana Maria (103 WTA) a furnizat încă o surpriză la Wimbledon 2022: sportiva în vârstă de de aproape 35 de ani a salvat două mingi de meci împotriva letonei Jelena Ostapenko (favorită 12) și s-a calificat în sferturile turneului de la All England Club.

Jelena OstapenkoFoto: James Veysey / Shutterstock Editorial / Profimedia

După ce le-a eliminat pe Sorana Cîrstea (cap de serie nr. 26) și Maria Sakkari (5), Maria a învins-o pe sportiva aflată pe locul 17 în clasamentul WTA după două ore și nouă minute de joc, scor 5-7, 7-5, 7-5.

Mamă a doi copii, Tatjana a salvat două mingi consecutive de meci în momentul în care Jelena conducea cu 5-4 (40-15) în setul al doilea.

Pentru un loc în semifinalele Grand Slamului londonez, sportiva din Germania va juca împotriva învingătoarei partidei dintre compatrioata Jule Niemeier (97 WTA) și britanica Heather Watson (121 WTA).

A doua fiică a Tatjanei, Cecilia, s-a născut în aprilie 2021, iar sportiva a revenit pe teren doar trei luni mai târziu.