Novak Djokovic și Rafael Nadal au obținut vineri calificarea în optimile turneului de la Roland Garros și mai au nevoie doar de câte o victorie pentru a se întâlni la Grand Slamul din Paris.

Nole a avut nevoie de o oră și 44 de minute pentru a trece de slovenul Aljaz Bedene (195 ATP), scor 6-3, 6-3, 6-2.

În runda următoare, deținătorul trofeului îl va întâlni pe Diego Schwartzman (favorit 16). Argentinianul a obținut o victorie categorică împotriva bulgarului Grigor Dimitrov (18), scor 6-3, 6-1, 6-2.

Nadal (5) s-a impus tot în trei seturi, scor 6-3, 6-2, 6-4, în fața olandezului Botic Van De Zandschulp (26). Meciul a durat două ore și 12 minute.

Pentru un loc în sferturi, Rafa (campion de 13 ori la Roland Garros) va juca împotriva lui Felix Auger-Aliassime (9). Canadianul, elev al lui Toni Nadal, l-a învins pe sârbul FIlip Krajinovic (55 ATP), scor 7-6(3), 7-6(2), 7-5.

Grand Slamul de la Roland Garros, al doilea al sezonului după Australian Open, este programat între 22 mai - 5 iunie. La feminin, Barbora Krejcikova a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.