​Ana Bogdan a servit pentru calificarea în turul al doilea de la Rolan Garros, dar Victoria Azarenka (dublă câștigătoare de Grand Slam și fostă lideră WTA) nu a renunțat la luptă și a obținut victoria după trei ore de joc (meciul a fost întrerupt timp de două ore din cauza ploii).

Ana BogdanFoto: Oscar J. Barroso / Zuma Press / Profimedia

Bogdan a reușit să revină de la 2-5 în primul set și s-a impus în cu 9-7 în tiebreak, după ce Azarenka a condus cu 6-3. Jucătoarea din Belarus nu și-a mai putut stăpâni emoțiile, a început să plângă la marginea terenului, iar apoi a mers la vestiar pentru a se calma.

Setul secund a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 3-3, Ana a revenit mai bine după pauza de două ore și a servit pentru victorie la 6-5, dar Victoria a returnat excelent și a preluat controlul partidei după ce a câștigat tiebreakul cu 7-1.

Sportiva noastră nu a mai reușit să pună prea multe probleme în decisiv (2-6), iar Vika își va continua parcursul de la Paris.

• În runda următoare, Victoria Azarenka o va întâlni pe Andrea Petkovic (Germania, 65 WTA).
  • Pentru prezența în primul tur de la Roland Garros, Ana Bogdan va primi un cec în valoare de 62.000 de euro şi 10 puncte în clasamentul WTA.

• România mai este reprezentată la Roland Garros de Sorana Cîrstea (calificată deja în turul al doilea), Simona Halep, Irina Begu, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu. Gabriela Ruse și Ana Bogdan au fost eliminate în primul tur.

Victoria Azarenka a plâns după ce a pierdut primul set în fața Anei Bogdan

*sursă video: Eurosport

Desfășurarea meciului Ana Bogdan - Victoria Azarenka 7-6(7), (1)6-7, 2-6

2-6 Ana a mai încercat câteva lovituri, a și reușit un forehand în lung de linie, dar Azarenka a obținut până la urmă victoria și calificarea în turul doi.

2-5 Azarenka reface repede diferența de două breakuri și va servi pentru calificarea în turul următor.

2-4 Ana nu renunța la luptă: susținută din tribune, Bogdan recuperează un break.

1-4 Victoria a câștigat un game foarte disputat, după ce a fructificat a treia minge de break.

1-3 Azarenka rezistă într-un moment foarte dificil, salvează două mingi de break și se distanțează.

1-2 Ana Bogdan câștigă un game foarte important și rămâne aproape de adversară.

0-2 Game câștigat fără emoții de Azarenka - Victoria își confirmă avantajul.

0-1 Azarenka începe mai bine setul decisiv și face breakul.

6-7 Victoria Azarenka controlează autoritar tiebreakul și împinge meciul în set decisiv (7-1).

6-6 Azarenka se desprinde rapid la 40-0, Bogdan salvează o minge de rebreak, dar Victoria trimite setul în tiebreak, după un smash câștigător.

6-5 Bogdan profită de câteva erori ale adversarei, pune presiune și face un break foarte important.

5-5 Ana rezistă din nou foarte bine sub presiune și rămâne în set.

4-5 Vika servește bine și conduce din nou, urmează un game dificil pentru sportiva noastră.

4-4 Ana își face cu mari emoții serviciul și egalează.

3-4 Meciul s-a reluat după o pauză de aproape două ore. Azarenka salveaza două mingi de break și trece în fața.

A început ploaia la Paris. Meciul este întrerupt.

3-3 Ana servește excelent într-un moment dificil (a salvat două mingi de break) și egalează.

2-3 Ana recuperează rapid breakul: game câștigat la 15.

1-3 Azarenka pune mai multă presiune la retur și își mărește avantajul.

1-2 Un game fără emoții pentru Azarenka, sportiva din Belarus a servit bine.

1-1 Game bun pentru Ana, care nu o mai lasă pe adversară să se desprindă ca în primul set.

0-1 Ana este agresivă la retur, ajunge la 40-40, dar Victoria își face serviciul.

Victoria Azarenka a început să plângă după ce a pierdut primul set. Sportiva din Belarus a luat o pauză pentru a merge la vestiar.

7-6 Ana Bogdan revine de la 3-6 în tiebreak și se impune cu 9-7.

6-6 Ana nu renunță la luptă, alternează bine loviturile și face din nou rebreak.

5-6 Azarenka este mai inspirată în momentele importante ale gameului și trece din nou în avantaj.

5-5 Game excelent de retur pentru Ana, care o pasează pe Victoria și egalează.

4-5 Ana ajunge la o scurtă și se apropie la un singur game de adversară.

3-5 Seria breakurilor continuă, Ana rămâne în set.

2-5 Ana salvează două mingi de break la 15-40, dar își pierde până la urmă serviciul.

2-4 Azarenka face două duble la rând, Ana recuperează un break.

1-4 Ana mai face o dublă greșeală, Azarenka se mai impune o dată la retur. Lovitura decisivă - o scurtă bine plasată.

1-3 Victoria își confirmă avantajul. Au fost câteva lovituri bune din partea Anei, dar românca nu a reușit să pună suficiente probleme.

1-2 Bogdan comite prea multe erori în acest game, Azarenka profită și face breakul.

1-1 Azarenka salvează o minge de break și egalează. Schimburile sunt lungi, loviturile aspre.

1-0 Meciul a început cu Bogdan la serviciu. Sportiva noastră câștigă câteva schimburi prelungite și trece în față.

Grand Slamul de la Roland Garros, al doilea al sezonului după Australian Open, este programat între 22 mai - 5 iunie. La feminin, Barbora Krejcikova a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.