​Ana Konjuh, adversara Simonei Halep din primul tur de la Roland Garros, a declarat forfait înaintea turneului de Grand Slam de la Paris.

Locul croatei a fost luat de Nastasja Schunk, jucătoare în vârstă de doar 18 ani.

Aflată pe locul 167 în clasamentul WTA, Schunk a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor de Hailey Baptiste, scor 5-7, 6-4, 2-6.

Acceptată ca „lucky loser”, sportiva din Germania se află pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam.

În 2021, Nastasja a ajuns până în finala junioarelor de la Wimbledon (a fost învinsă de iberica Ane Mintegi Del Olmo, scor 2-6, 6-4, 6-1).

Semifinale: Paula Badosa / Aryna Sabalenka / Danielle Collins / Elena Rybakina

Finala: Barbora Krejcikova / Maria Sakkari / Anett Kotaveit / Ons Jabeur / Garbine Muguruza / Victoria Azarenka / Emma Răducanu.

Roland Garros: Programul de duminică al sportivelor din România

Grand Slamul de la Roland Garros, al doilea al sezonului după Australian Open, este programat între 22 mai - 5 iunie. La feminin, Barbora Krejcikova a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.

Simona Halep și Patrick Mouratoglou, încrezători înainte de Roland Garros: „Chiar și Iga Swiatek poate fi învinsă”