​Emma Răducanu și Bianca Andreescu au obținut vineri calificarea în turul secund al turneului de la Madrid (WTA 1.000), după ce au câștigat câte un set cu 6-0.

Emma RaducanuFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Răducanu (favorită 9) a avut parte de al doilea duel cu Tereza Martincova (49 WTA) în doar două săptămâni. După ce a învins-o pe sportiva din Cehia în Billie Jean King Cup, britanica s-a impus și în Spania, scor 7-6(3), 6-0, după o oră și 37 de minute de joc.

În turul următor, Emma o va întâlni pe ucraineanca Marta Kostyuk (60 WTA, beneficiară a unui wildcard), care a învins o altă jucătoare în vârstă de 19 ani, daneza Clara Tauson (41 WTA), scor 6-3, 6-2.

Revenită în circuit după o pauză de șapte luni, Andreescu (111 WTA) a trecut în trei seturi de americanca Alison Riske (42 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-0. Meciul a durat aproape două ore.

În runda următoare, Bianca va da piept cu Danielle Collins (8 WTA, favorită 6), care a câștigat meciul cu Monica Puig (fără clasament, campioană olimpică în 2016), scor 7-5, 6-0.

Maria Sakkari (4), Garbine Muguruza (7), Jessica Pegula (12), Elena Rybakina (16), Leylah Fernandez (17) și Naomi Osaka sunt cele mai importante nume care au obținut biletele pentru runda următoare, iar Petra Kvitova (campioană la Madrid în 2011, 2015 şi 2018) și Anastasia Pavlyuchenkova (13) au fost eliminate.

WTA Madrid, rezultatele înregistrate vineri în primul tur

Leylah Fernandez (Canada/favorită 17) vs Andrea Petkovic (Germania) 6-1, 1-6, 6-4

Naomi Osaka (Japonia) vs Anastasia Potapova (Rusia) 6-3, 6-1

Sara Sorribes Tormo (Spania) vs Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia/13) 6-3, 2-6, 6-3

Bianca Andreescu (Canada) vs Alison Riske (SUA) 6-4, 3-6, 6-0.​

WTA Mutua Madrid Open are loc în perioada 28 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria WTA 1000, are premii totale în valoare de $6.575.560, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Simona Halep s-a impus la edițiile din 2016 și 2017.