Simona Halep debutează la Miami (turneu de categorie WTA 1000) contra jucătoarei Daria Saville (fostă Gavrilova). Ocupantă a locului 19 în clasamentul mondial, Simona a vorbit despre așteptările pe care le are de la meciul cu australianca.

Simona HalepFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Simona Halep spune că a studiat-o pe adversară

Semifinalistă la Indian Wells, Simona va da în turul al doilea de la Miami (are primul tur liber) peste Daria Saville (249 WTA - wild card), cunoscută în lumea tenisului drept Gavrilova (numele înainte de căsătorie).

„A jucat bine la Indian Wells, a jucat bine și aici în primul tur, m-am uitat un pic. Va fi un meci destul de greu, pentru că va fi primul din turneu pentru mine și mereu se întâmplă așa.

Dar am încredere în mine, sunt pregătită și aștept să dau tot ce am mai bun” - Simona Halep, pentru Digisport.

„Azi am avut un antrenament pe deplin normal, pentru că ieri am bătut puțin mingea având niște dureri după Indian Wells. A fost un turneu extraordinar, mi-a dat încredere, mi-a demonstrat că încă pot să joc tenis la un nivel destul de înalt.

Mi-a părut rău pentru meciul pe care l-am pierdut (n.r. cu Iga Swiatek), am fost aproape, dar am venit la Miami cu încredere că pot să mai joc tenis bun” - Simona Halep.

Despre bandajul de pe picior

„E doar o măsură de precauție, pentru a nu risca vreo accidentare serioasă. Protejez puțin, am niște dureri, dar nu este o accidentare gravă. Am făcut un RMN, mi-a arătat că nu e ceva grav, dar se poate agrava cu jocul. O să am grijă destul de mult”, a completat Halep pentru sursa citată.

În acest sezon, Daria Saville are 10 victorii și 6 înfrângeri.

O eventuală victorie cu Saville ar aduce-o pe Simona tot mai aproape de un meci cu Emma Răducanu (britanica va juca cu sportiva Katerina Siniakova, iar cu un succes ar ajunge să o întâlnească pe Halep).

Simona Halep vs Daria Saville, rezultate directe

Halep şi Saville s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA, iar românca a câştigat de trei ori.

2016, Cincinnati 6-1, 6-2 pentru Halep

2016, Montreal: 6-2, 6-3 pentru Halep

2016, Roma: 6-3, 4-6, 6-3 pentru Saville

2015, Indian Wells: 2-6, 6-1, 6-2 pentru Halep.

Daria Saville (Australia) - 28 de ani, locul 249 WTA, 1.66 metri. A câștigat din tenis $4,346,517, iar cel mai bun loc ocupat a fost 20 (pe 28 august 2017). A cucerit un titlu WTA până acum (New Haven 2017) și a pierdut alte trei finale (Moscova 2016, Hong Kong 2017 și Strasbourg 2017).