Amanda Anisimova (60 WTA - pregătită de Darren Cahill) a părăsit Australian Open în optimi, sportiva din SUA fiind învinsă de Ashleigh Barty, lidera ierarhiei mondiale. Amanda a avut momente în care s-a ridicat la nivelul adversarei, dar Barty a avut prea multe arme pentru a putea fi oprită. Ashleigh a închis meciul după o oră și 14 minute, scor 6-4, 6-3.

Amanda AnisimovaFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Un singur break a făcut diferența în primul set (6-3), unul în care Ashleigh a câștigat contra serviciului la 3-3.

Al doilea set a fost unul cu multe răsturnări de situație: Amanda s-a impus contra serviciului adversarei, a condus cu 2-0, dar nu a putut rămâne la un nivel ridicat.

Barty, sportivă cu o inteligență în joc incredibilă, a revenit, a fost de netrecut în multe momente și a făcut meciul să pară unul ușor. S-a impus cu 6-4, 6-3 după o oră și 14 minute, iar în sferturi o va întâlni pe Jessica Pegula.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Barty și Anisimova.