Ashleigh Barty, lidera clasamentului WTA, a debutat cu dreptul în sezonul 2022. Australianca a câștigat cu mari emoții contra lui Cori Gauff (22 WTA), în două seturi, în optimile turneului de la Adelaide.

Ashleigh Barty, eliminare surprizatoare de la JO 2020Foto: Tiziana FABI / AFP / Profimedia

După ce a pierdut primul set cu 6-4, Barty a fost aproape de eliminare (a fost condusă cu break în a doua manșă), dar a reușit să câștige cel de-al doilea set, scor 7-5.

Decisivul a fost unul fără istoric, iar liderul WTA s-a impus cu 6-1. Meciul a durat două ore și 14 minute.

Pentru un loc în semifinale, Barty se va înfrunta cu câștigătoarea partidei dintre Ajla Tomljanovic și Sofia Kenin (favorita numărul șase).

Barty, aflată în fruntea ierarhiei feminine pentru a 102-a săptămână consecutivă, a pus capăt sezonului 2021 în luna septembrie, revenind în Australia după ce a suferit o accidentare în turul al treilea la US Open.​