Vaccinarea încinge spiritele - Tatăl lui Novak Djokovic acuză șantajul de la Australian Open și le dă o veste proastă fanilor liderului ATP

de L.V.A.     HotNews.ro
Luni, 29 noiembrie 2021, 11:35 Sport | Tenis


Novak Djokovic si tatal Srdjan
Foto: Pedja Milosavljevic / Sipa Press / Profimedia
Tatăl lui Novak Djokovic, Srdjan, susține că sunt șanse mici ca numărul unu mondial să participe la primul Grand Slam al anului, Australian Open. Acesta a adăugat și că susține "dreptul exclusiv şi personal" al fiului său de a se vaccina sau nu.

Novak Djokovic, care a cucerit de nouă ori titlul la turneul de la Melbourne, ultima oară în luna februarie a acestui an, refuză să spună dacă s-a vaccinat sau nu împotriva Covid-19, însă directorul turneului Australian Open, Craig Tiley, a afirmat în urmă cu o săptămână că sârbul "va trebui să se vaccineze pentru a putea juca" la antipozi.

"Desigur că vrea din toată inima să meargă acolo. Pentru că este un sportiv şi pentru că acolo sunt mulţi dintre compatrioţii noştri, diaspora, care ar fi încântaţi să-l vadă pe Novak", a declarat tatăl lui "Nole", Srdjan Djokovic, pentru postul sârb de televiziune Prva TV.

"Însă chiar nu ştiu dacă acest lucru se va întâmpla. Probabil că nu, în aceste condiţii, cu şantajul acesta şi când se procedează astfel. Eu nu aş face asta, iar el este fiul meu, aşa că puteţi trage concluziile", a adăugat Srdjan Djokovic.

Tatăl campionului sârb nu este de acord nici cu o eventuală participare la turneu trecând printr-o carantină într-o cameră de hotel, timp de două săptămâni: "Excelentă idee, îi felicit, dar să-i lăsăm atunci să joace singuri".

În vârstă de 34 ani, Novak Djokovic ar avea ocazia să-şi treacă în palmares al 21-lea titlu de Grand Slam în cazul unui succes la Melbourne şi să stabilească astfel un nou record pentru era Open.

Srdjan Djokovic a apărat, totodată, "dreptul exclusiv şi personal" al fiului său de a fi vaccinat sau nu. El a mai spus că nici măcar el nu ştie dacă "Nole" s-a vaccinat împotriva Covid-19.

Novak Djokovic a contractat coronavirusul în iunie 2020, cu ocazia unui turneu caritabil pe care l-a organizat în Balcani.

Testat pozitiv, la fel ca şi soţia sa, jucătorul sârb a spus atunci că a fost asimptomatic. Cu două luni înainte, el a luat poziţie împotriva vaccinării obligatorii pentru a participa la turnee, conform Agerpres.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5604 vizualizari

  • 0 (78 voturi)    
    iar stiri cu dacopatu asta... (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:45)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. care zicea ca nu exista covid pana s-a imbolnavit de el cu tot cu tacsu?
    • -1 (51 voturi)    
      Fascistule! (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:52)

      Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      A spus chiar el: "a fost ca o simpla raceala, mi-a trecut in 5 zile si acum am anticorpi. Asadar nu are rost sa ma vaccinez, prefer sa imi incredintez corpul naturii si evolutiei." Djokovic
      • +2 (30 voturi)    
        "...prefer sa-mi incredintez corpul naturii (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

        si evolutiei."

        PS. Astea i le-a scris Claudiu Tarziu ca prea suna a (h)aur coclit !!
        • -7 (35 voturi)    
          Hai sa lasam ura (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:46)

          Boshoarca [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Nu frate. Chiar nu. Ne-a tampit Covid-ul asta pe toti. Are omul dreptate, natura e mai presus decat stiinta. Omul mereu s-a crezut superior si a facut mereu erori ce au costat viata a sute de milioane de oameni. Ne-au bagat ura intre noi si acum ne injuram pe net. Cat timp si vaccinatii transmit mai departe virusul in aceeasi masura, ne certam degeaba. In fond, cei 60 de turisti olandezi intorsi din Africa erau toti vaccinati, dar s-au infectat si au adus varianta Omicron in Europa. Haide sa terminam odata cu ura asta. Ti-o spun din calitate de vaccinat.
          • +7 (25 voturi)    
            Unde vezi tu vreo urma de ura (Luni, 29 noiembrie 2021, 14:42)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

            in comentariul meu ? Cu cine m-am certat eu pe forumul asta ? Da-mi te rog un exemplu cu marile erori facute de om in incercarea de a salva vieti omenesti, care au costat viata a sute de milioane de oameni ?
            Eu pot sa-ti dau exemple de mari realizari umane care au salvat sute de milioane de vieti omenesti si tocmai in domeniul vaccinului si anume : vaccinul antipoliomielitic, vacinul antituberculoza, vaccinul antivaricela, vaccinul antihepatita B etc.

            PS. Eu nu ma injur pe net, eu imi sustin parerile cu argumente ! (Si nu aduc nicio clipa in discutie in favoarea mea faptul ca am facut si boosterul !
      • +3 (25 voturi)    
        furi curent.. (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:38)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

        ... el cu tacsu au organizat turneu de tenis in plina pandemie, ca le era foame de bani, unde s-au imbolnavit toti giorgaii. probabil cativa au si mierlit :))
      • +2 (22 voturi)    
        Djokovic a spus o tampenie cat el de mare (Luni, 29 noiembrie 2021, 14:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

        sub forma unui lucru profund : "Prefer sa-mi incredintez corpul naturii si evolutiei." Numai in filmele de doi bani grav ranitul isi da cu noroi si cu o frunza pe rana cvasimortala si se face bine fara nimic altceva ! Altfel daca nu moare de hemoragie masiva , face septicemie si se curata !
        A comis o fraza care suna bine dar care e goala de continut ! Motiv pt care daca nu se razgandeste nu o sa fie suparare dar va vedea AO la tv.

        PS. Pana sa fie vindecatoare natura este periculoasa de foarte multe ori cu viata omului !

        PPS. Apropo, mi-e greu sa cred ca daca Nole ia din natura niste viermi paraziti, nu se duce la doctor sa scape de ei ci lasa natura sa lucreze, adica "isi incredinteaza corpul naturii si evolutiei."
        • 0 (8 voturi)    
          ghinionul (Marţi, 30 noiembrie 2021, 9:17)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          lui Nole și al lui tat-su este că australienii nu sunt de acord ca el să-și lase corpul naturii să evolueze, la ei în țară.
    • -5 (41 voturi)    
      Australia, Noua Zeelanda, sunt deja dictaturi (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:58)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sunt tari care au devenit dictaturi: Australia, Noua Zeelanda, Israel, Japonia, Coreea de Sus, Singapore, etc, unde oamenii vor sa traiasca 200-300 de ani, dar vor trai doar 80 de ani.
      Au doar multi bani...
      • +8 (22 voturi)    
        Japonia are centenari si nonagenari cu duiumul (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

        inca inainte de a fi devenit "dictatura" ! :))
      • +2 (2 voturi)    
        iar tu (Marţi, 30 noiembrie 2021, 9:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

        ești de-o inteligență ... orbitoare.
    • -6 (32 voturi)    
      Astas e ... (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:09)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Nu vrea sa priceapa ca anticorpii de trecerii prin bola nu e buni ca cei de la vaccin.
      Astia de la vaccin au ceva in plus, cresc inteligenta ... vezi la ismail ...
  • -12 (58 voturi)    
    Eugenicii fac experimente in masa (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:47)

    Shoshok [utilizator]

    Cand Hitler facea propaganda impotriva evreilor, germanii il votau si il aplaudau. Daca erai evreu si incercai sa vorbesti, erai fie omorat, fie intemnitat. Astazi, observam acelasi comportament la vaccinistii ce forteaza pe toti sa fie injectati. Cautati pe net 'boxer Julie Le Galliard'. Este o fosta campioana de box a Frantei care a murit de Covid, fiind deja vaccinata cu schema completa. Nu veti gasi stiri despre moartea sportivei pe niciun site mare de stiri mainstream. Dovada clara ca manipularea exista. Dovada clara ca ne indraptam catre o dictatura globala a controlului total si experimentarii pe oameni.
    • +4 (36 voturi)    
      ? (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:50)

      John12 [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      Ce faci Costele, iar n-ai luat pastilele?
    • +2 (38 voturi)    
      of of of.. (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      ... alt antivaxxer care a facut imunologia cu femeia de serviciu a lu shoshoaca.
    • +7 (33 voturi)    
      gunoi in loc de creier (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      Mintiti la fel de natural cum respirati...

      https://www.lefigaro.fr
      Nov 16, 2021 — Boxe : décès de Julie Le Galliard, ancienne championne de France, des suites du Covid-19.

      Daca nici le figaro nu o fi mainstream in franta, nu stiu cine e... Nici despre Nicu Ploesteanu nu a aparut nimic pe CNN, oare ce o insemna asta?
      • -4 (28 voturi)    
        Asa si.. ? (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:37)

        Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Unde e BBC, unde CNN, unde sunt stirile despre aceasta sportiva vaccinata dar omorata apoi de Covid? Unde sunt stirile de la reteaua corporatista Reuters? Lipsesc, deoarece este un exemplu puternic care demonstreaza faptul ca vaccinul NU este solutia pentru cei tineri, ci doar pentru cei batrani si pt cei sensibili, cu afectiuni. Daca murea nevaccinata, bubuia lumea mainstream cu stiri. Sunteti spalati la creier si plini de ura, m-am convins.
        • +3 (23 voturi)    
          Prinzi tu BBC-ul si CNN-ul de acolo (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

          de sub pamant, unde vietuiesti ?

          PS. Mira-m-as ! :))

          PPS. Dar hai sa fie o data si un alb mancat de-un "negru" !
          • -3 (15 voturi)    
            Salutari (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:23)

            Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            :)) Prind bine, an si Netflix.
            Hai noroc si o zi placuta, fara ura!
            • +4 (12 voturi)    
              Totul era ok daca nu o bagai pe-asta (Luni, 29 noiembrie 2021, 14:12)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

              cu ura ! Unde ai vazut tu la mine ura ?

              PS. Vizionare placuta !
            • +1 (3 voturi)    
              ai chiar (Marţi, 30 noiembrie 2021, 9:22)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

              și o doză de umor, în tine.
              Împroști atâta venin împotriva vaccinării și vaccinaților că mă mir că nu te otrăvești singur. Ca la final să vii cu ”..., fara ura!”.
      • -3 (19 voturi)    
        Exemplu de manipulare (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:12)

        Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        stirileprotv.ro/stiri/sport/julie-le-galliard-fosta-campioana-a-frantei-la-box-a-murit-la-varsta-de-31-de-ani.html

        Cazul a facut furori in Franta, raportul medical francez si mass-media franceza spun ca a murit de Covid fiind initial vaccinata complet. Insa stirile din reteaua de manipulare globala, care detin si ProTV, "omit" sa specifice ca era vaccinata. Spun doar ca a murit de Covid, sa sperie lumea ca a murit nevaccinata. Manipularea este in jurul tau, trebuie doar sa gandesti un pic, sa nu cazi in ea.
        • -1 (9 voturi)    
          la ghiuveta (Luni, 29 noiembrie 2021, 18:22)

          toni_uk [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

          probabil era vaccinata la ghiuveta ....
    • +6 (32 voturi)    
      Bullshit! (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:14)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      In Olanda 80% din bolnavii din ATI sunt nevaccinați. OK sunt 20% vaccinați, dar ei ocupa doar un pat din 5. Unde nu mai sunt locuri la ATI din cauza celor cu COVID nu se mai fac operații pentru bolnavii de cancer, de inima, etc, pentru ca nu ar avea loc pacienții in ATI dupa operație. Daca era dupa mine, daca aveam programate operații pentru bolnavii de cancer, inima, etc, care au nevoie de pat ATI dupa operație, tineam paturile alea rezervate, nu le dădeam bolnavilor COVID nevaccinati. Bolnavii de cancer si alte boli grave au dreptul la o șansa sa trăiască mai mult decat cretinii care au refuzat sa se vaccineze.
      • -4 (22 voturi)    
        @Bullshit (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:23)

        o_persoana [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Pai si unul cu cancer care a fumat toata viata 5 pachete de tigari pe zi, sau unul cu ciroza care a baut 2l de alcol zilnic, cu ce e mai indreptatit sa ocupe patul respectiv?
        • +3 (15 voturi)    
          Pt ca boala de cancer sub forma (Luni, 29 noiembrie 2021, 14:21)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui o_persoana

          cirozei hepatice si a cancerului pulmonar nu este transmisibila si nici nu s-a inventat vreun vaccin anti - cancer care sa o preintampine !
          • -1 (9 voturi)    
            ??? (Luni, 29 noiembrie 2021, 17:51)

            o_persoana [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Ce legatura are comentariul tau cu ce am intrebat eu?
            • +1 (3 voturi)    
              Chiar trebuie sa-ti desenez ? (Marţi, 30 noiembrie 2021, 12:20)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui o_persoana

              Daca boala de cancer era transmisibila de la om la om iar impotriva ei se descoperise un vaccin, un bolnav de cancer nevaccinat anticancer care din aceasta cauza ajungea pe un pat de spital intr-o sectie ATI putea fi certat cu temei de catre tine ca ocupa un pat in detrimentul altui bolnav de inima sa zicem sau de rinichi (insuficienta renala cronica) etc dar asa...
  • +21 (29 voturi)    
    Liberul arbitru (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:54)

    cicci [utilizator]

    pare ca functioneaza. Nole poate sa aleaga daca se vaccineaza sau nu, si alege sa nu o faca. Australienii pot sa aleaga daca il accepta sa nu nevaccinat, si aleg sa nu o faca. Restul e cancan.
  • +7 (43 voturi)    
    Nu e șantaj, sunt condiții de participare! (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:07)

    Alui [utilizator]

    O conditie e sa fi invitat. Gazda invita la ea acasă pe cine vrea ea! Fara alte comentarii!
    • -5 (29 voturi)    
      logica fiind? (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      De ce nu era ok si o testare?!? Poti argumenta cu o minima logica?

      Probabil o sa urmeze conditie de participare la masculin castrarea, ca sa fim inclusive si sa nu discriminam femeile.
    • -4 (18 voturi)    
      Unde ti-e logica? (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:49)

      Boshoarca [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Salut. Scopul vaccinarii lui Djokovici ar fi acela de a nu mai transmite virusul. Recent s-a descoperit ca vaccinul nu opreste varianta Omicron. Nu ar fi mai logic un test riguros inainte? Caci aia 60 de turisti olandezi ce au adus Omicron-ul in Europa s-au infectat si pe ei si pe intreaga Europa, fiind deja VACCINATI.
      • +2 (12 voturi)    
        Întreabă-i pe australieni. (Luni, 29 noiembrie 2021, 15:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

        Daca a trecut prin boala ar trebui sa fie OK. Nu cred australienii sa ii ceara sa se vaccineze degeaba. Probabil e vorba de o ieșire aiurea a tatălui lui.
        • +4 (14 voturi)    
          a facut Covid în iunie (Luni, 29 noiembrie 2021, 17:47)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          deci mai mult 180 zile! Nu va mai acea caerificat Covid european in ianuarie 2022.
          Deci trebuie să se vaccineze! Are copii, e sanatos, e sportiv cu o viață și o dietă dusă la perfecțiune. De ce îi e frică?
          De ac?
          Că de reacții adverse nu cred.
  • +2 (30 voturi)    
    Nole e un fatalau daca nu reuseste sa-l convinga (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:21)

    Susufler0 [utilizator]

    pe ta-su ca nu are nevoie de avocat !
    Acum stim si de ce sarbul nu este simpatizat precum Fedex si Rafa !

    PS. Aparte de faptul ca are un joc parca robotizat : excelent dar fara sclipiri geniale !
    • 0 (2 voturi)    
      Cei 60 turisti olandezi cu Omicron erau vaccinati (Marţi, 30 noiembrie 2021, 21:50)

      Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vaciinatii au adus Omicron in Europa. Deci vaccinul nu e bun la prevenirea transmiterii. De aceea, se lucreaza la pastile. Asadar, vaccinurile vor deveni la alegere.

      https://www.dw.com/ro/pfizer-solicit%C4%83-aprobarea-pentru-pastila-contra-covid-19/a-59763081
  • 0 (24 voturi)    
    sa joace tenis pe PS5 (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:22)

    levierul [utilizator]

    ca acolo nu ii trebuie vaccin