Sloane Stephens a jucat ultima semifinală în circuitul WTA în urmă cu doi ani. Americanca a reușit la Parma să ajungă în penultimul act al competiției după o victorie clară cu Sara Errani (a cedat doar trei game-uri).

Sloane StephensFoto: Roberta Corradin / Zuma Press / Profimedia

Locul 65 în ierarhia mondială, Sloane a trecut în două seturi, scor 6-3, 6-0, de Sara Errani (108 WTA). Meciul a durat o oră și 25 de minute.

Este prima semifinală pe care campioana de la US Open din 2017 o bifează după o secetă de doi ani (ultima a fost la Madrid, în 2019).

Tot printre cele mai bune patru a ajuns și o altă americancă, Cori Gauff.

Favorită numărul trei la Parma, Gauff a învins-o pe Amanda Anisimova, scor 6-3, 6-3. Partida a durat o oră și 20 de minute.

Sferturi:

Katerina Siniakova vs Caroline Garcia 7-5, 6-1

Sloane Stephens vs Sara Errani 6-3, 6-0

Cori Gauff vs Amanda Anisimova 6-3, 6-3

Qiang Wang vs Petra Martic (urmează).

Ultimul punct al partidei dintre Gauff și Anisimova:

"Emilia-Romagna Open" are loc în perioada 16-22 mai, se dispută pe zgură și are premii totale în valoare de $235.238. Competiția face parte din categoria "WTA 250".