WTA Madrid

Jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep, abandon în sferturi - Era condusă cu 6-1, 4-0 / Programul semifinalelor

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 21:09 Sport | Tenis


Elise Mertens
Foto: DPPI/Oscar Barroso/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Elise Mertens, jucătoarea care a eliminat-o în optimi pe Simona Halep, s-a retras în timpul setului secund disputat împotriva Arynei Sabalenka, miercuri, în sferturile competiției de la Madrid.

Epuizată după confruntările echilibrate din primele tururi, Elise Mertens (16 WTA, cap de serie nr. 13) nu a rezistat în fața puternicei Sabalenka (7 WTA, a cincea favorită). Jucătoarea din Belgia a câștigat un singur game în fața Arynei (în primul game de serviciu) și s-a retras în momentul în care era condusă cu 6-1, 4-0, din cauza unei accidentări la picior.

Au avut loc în sferturi:

Ashleigh Barty (1) vs Petra Kvitova (9) 6-1, 3-6, 6-3
Paula Badosa vs Belinda Bencic (8) 6-4, 7-5
Anastasia Pavlyuchenkova vs Karolina Muchova 7-6(4), 7-6(2)
Aryna Sabalenka (5) vs Elise Mertens (13) 6-1, 4-0 (abandon Mertens).

Vor avea loc în semifinale:

Ashleigh Barty (1) vs Paula Badosa
Anastasia Pavlyuchenkova vs Aryna Sabalenka (5).

Mutua Madrid Open are loc în perioada 29 aprilie - 8 mai. Face parte din categoria "WTA 1000" și se dispută pe zgură. Ultima campioană (n.r. din 2019) este Kiki Bertens, ea trecând în finală de Simona Halep (6-4, 6-4). Jucătoarea noastră a câștigat trofeul la Caja Magica în două rânduri: 2016 și 2017. Competiția este patronată de Ion Țiriac, iar în România întrecerea este transmisă în direct pe Digisport.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3797 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Asta ca sa stim cum stam ! (Miercuri, 5 mai 2021, 21:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Sa stie toti pifanii ce umilinta o astepta din nou pe Simona daca reusea sa o invinga pe belgianca !
    • +1 (5 voturi)    
      daca se batea belgianca singura (Joi, 6 mai 2021, 2:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vrei sa spui...
      • +2 (2 voturi)    
        Asa, asa... ! :) (Joi, 6 mai 2021, 6:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        La asta ma gandeam ! :))))
  • 0 (16 voturi)    
    nu-i nimic.. (Miercuri, 5 mai 2021, 21:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ai aratat tuturor cine e coate-goale makedoanca in tenisul feminin.
  • +7 (9 voturi)    
    Regrete pentru final de era (Miercuri, 5 mai 2021, 22:15)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    De ziua ei Aryna Sabalenka (as zice aceasta noua Maria Sarapova a tenisului feminin) a ingenuncheat-o pe Elise Mertens. Nu cred ca Simona ar fi avut o viata mai usoara si ar fi facut fata cu mai mult succes Arynei. Este clar ca tenisul feminin mondial va fi dominat anul acesta si anii urmatori de mai tinerele: Barty, Osaka, Kenin, Sabalenka, Swiatek, Kudermetova, Badosa si alte fete talentate si ambitioase care vor ascede in frunte. In ultimii ani au iesit: Sarapova, Radwanska, Wozniacki, urmeaza Williams, Kerber, Kvitova, Azarenka, Muguruza, Pliskova, etc. Din pacate din Romania nu cred ca vom consemna prezente notabile in viitor. Si tot cu parere de rau cred ca si pozitia Biancai Andreescu nu va fi una confortabila. Pacat, mare pacat. Mai rau este ca nu vad solutii de revenire prea curand in elita mondiala atat la individual cat si la echipe .
    • +1 (3 voturi)    
      asa e.. (Joi, 6 mai 2021, 8:38)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      ... ai dreptate 100%. romanashii s-au bucurat ca a prins makedoanca lor un culoar favorabil si a stat cocotata in topu lu peste pe degeaba. culoarul a fost dat de retragerea lui sharapova, accidentarile lu serena si alte gloabe care n-au mai performat.
      • +3 (5 voturi)    
        Adevarat (Joi, 6 mai 2021, 10:30)

        ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Crede-ma ca intotdeauna am considerat ca locul ocupat de Simona nu este cel meritat, iar meciurile ei cu elitele tenisului mondial, care au insemnat cam tot atatea infrangeri au dovedit ca am dreptate. In plus ceea ce a enervat milioane de romani au fost infrangerile rusinoase de la jucatoare slab cotate cu pierderi in turul 1 sau 2, dupa ce castigase turnee importante, urmate de declaratii in care ne spunea ca "nu-i nimic am mai invatat ceva, s-a intamplat, m-a durut cotul, etc..." ca si scuzarea prezentei la echipa nationala. De asemenea consider ca are influente nefaste din partea anturajului sau. Sfatul meu: Draga Simona, macar retrage te in "glorie" nu astepta sa te duci pe tobogan
        • +2 (2 voturi)    
          Ivana, te rog raspunde repede (Joi, 6 mai 2021, 11:05)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

          fara sa te gandesti : Tenisul de camp se joaca cu paleta sau cu racheta ?

          PS. Exact cum banuiam ! Mai bine te-ai intoarce pe G4 !