​Bianca Andreescu este în sferturi la Miami, sportiva care reprezintă Canada reușind cea mai importantă victorie după revenirea pe teren: a învins-o pe Garbine Muguruza. Meciul a fost unul electrizant, iar succesul s-a conturat după două ore și 11 minute (3-6, 6-3, 6-2).

Bianca AndreescuFoto: SMG / Zuma Press / Profimedia

Un sigur break a făcut diferența în primul set, unul în care Garbine a fost mai inspirată pe finalul manșei. A făcut break-ul la 4-3, iar apoi a emanat multă siguranță de la serviciu (6-3).

În setul al doilea, Bianca a pus mai multe probleme cu serviciul, iar acest lucru s-a simțit pe tabelă. Andreescu a reușit două break-uri (și-a cedat o dată serviciul), dar a fost suficient pentru ca setul să îi revină (6-3).

Decisivul a fost unul în care Andreescu a fost foarte puternică de la lansare: nu și-a cedat serviciul, iar diferența a făcut-o rapid, în primele trei game-uri (a bifat două break-uri).

Cu toate eforturile, Muguruza nu a mai avut cale de întoarcere, iar Bianca s-a impus lejer, scor 6-2.

Pentru un loc în semifinalele turneului WTA 1000, Bianca se va duela cu Sara Sorribes Tormo, locul 58 WTA. Iberica a trecut de Ons Jabeur (favorită 27).