Stefanos Tsitsipas a avut parte de un adversar dificil în optimile competiției de la Rotterdam. Polonezul Hubert Hurkacz (30 ATP) i-a pus mari probleme grecului, însă al doilea favorit a obținut în cele din urmă victoria.

Stefanos TsitsipasFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tsitsipas s-a impus cu 6-4, 4-6, 7-5, după două ore și cinci minute de joc. Meciul a fost unul foarte echilibrat, diferența fiind făcută în fiecare set de câte un break.

În sferturi, Stefanos Tsitsipas (6 ATP) îl va întâlni pe rusul Karen Khachanov (21 ATP).

Tot joi, Jeremy Chardy a trecut de David Goffin (7-6, 7-6), în timp ce Tommy Paul l-a învins pe Alexander Bublik (6-7, 6-3, 6-1).

​Turneul de la Rotterdam face parte din categoria ATP 500, se dispută pe hard indoor și are premii totale în valoare de €980.580.