Victoria Azarenka (14 WTA, favorită 8), Garbine Muguruza (16 WTA), Maria Sakkari (25 WTA) și Angelique Kerber (26 WTA) au obținut, luni, calificarea în turul secund al turneului de categorie WTA 500 de la Doha. Cele mai importante nume care au părăsit competiția sunt Kiki Bertens (11 WTA, a fost învinsă de Jelena Ostapenko) și Jennifer Brady (13 WTA, eliminată de Anett Kontaveit).

Garbine MuguruzaFoto: wta/ Jimmie48 Photography

Rezultatele înregistrate luni:

Victoria Azarenka (Belarus/favorită 8) vs Svetlana Kuznetsova (Rusia) 6-2, 6-3

Garbiñe Muguruza (Spania) vsVeronika Kudermetova (Rusia) 6-2, 7-6(4)

Maria Sakkari (Grecia) vs Mayar Sherif (Egipt) 6-0, 6-3

Anett Kontaveit (Estonia) vs Jennifer Brady (SUA/7) 6-1, 6-2

Angelique Kerber (Germania) vs Çagla Büyükakçay (Turcia) 6-4, 6-2

Jelena Ostapenko (Letonia) vs Kiki Bertens (Olanda/5) 6-0, 6-2.

Turneul de la Doha (Qatar Total Open) face parte din categoria WTA 500, se dispută pe hard, iar premiile sunt în valoare totală de $565.530. Ultima campioană este Aryna Sabalenka (2020), iar în 2014 turneul a fost câștigat de Simona Halep (a trecut în finală de Angelique Kerber).

Reamintim că România nu are nicio reprezentantă pe tabloul principal al întrecerii. În țara noastră, turneul poate fi urmărit în direct pe Digisport.