​Începutul de an nu este chiar pe măsura așteptărilor lui Ashleigh Barty, lidera ierarhiei WTA fiind eliminată încă din optimile turneului de la Adelaide.

Ashleigh BartyFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barty a cedat în două seturi, scor 6-3, 6-4, împotriva jucătoarei Danielle Collins (37 WTA). Meciul a durat o oră și șapte minute.

După un prim set început bine (cu break) dar încheiat cu cedarea a două game-uri consecutive de serviciu (6-3 pentru adversară), Barty a dat semne că va duce partida în decisiv.

Australianca s-a desprins la 4-1, iar nimic nu anunța ceea ce avea să se întâmple în următoarele minute.

Barty a pierdut cinci game-uri la rând, iar setul (și implicit victoria) i-a revenit americancei cu 6-4.

Este a doua înfrângere a lui Barty în acest început de sezon: a mai fost depășită de Karolina Muchova în sferturi la Australian Open (6-1, 3-6, 2-6).