​Finalista de la US Open, belarusa Victoria Azarenka, s-a plâns de condiţiile de joc de la Roland Garros, turneu care a început duminică, într-o ploaie uşoară şi cu temperaturi destul de scăzute în capitala Franţei, scrie Reuters.

Azarenka şi-a făcut apariţia pe arena ''Suzanne Lenglen'' purtând o jachetă groasă, iar adversara ei a părăsit terenul după ce jocul a fost suspendat în momentul când belarusa conducea cu 2-1, potrivit Agerpres.

''Nu, acum sunt opt grade, eu locuiesc în Florida, sunt obişnuită cu căldura'', i-a spus Azarenka nervoasă unui oficial care a întrebat-o dacă va aştepta pe teren o decizie privind reluarea meciului.

Apoi Azarenka a întrebat-o pe adversara sa: ''Vrei să aştepţi pe teren?'', ''Nu!", i-a răspuns Kovinic'. ''E ridicol, e prea frig. Nu văd rostul, stăm ca nişte raţe aici'', a spus Azarenka.

Ambele jucătoare au plecat la vestiare revenind după o pauză de 50 de minute, în final Azarenka impunându-se cu 6-1, 6-2 în faţa muntenegrencei.