​Serena Williams a pierdut fără mari speranțe primul set al confruntării cu Sloane Stephens (favorită numărul 26), dar a avut puterea să revină și să se califice în optimile de la US Open.

După un 2-6 venit după 39 de minute, Serena a făcut ajustări în jocul său: nu a mai greșit la fel de mult, a variat cu slice-uri și uneori cu mingi mai înalte, a scos-o treptat din ritm pe adversară.

Agresivitatea i-a adus puncte în momentele importante, iar următoarele două seturi i-au revenit "în oglindă", scor 6-2.

Meciul de pe Arthur Ashe a durat o oră și 46 de minute.

Pentru un loc în sferturi, Serena se va duela cu Maria Sakkari, cap de serie numărul 15. De altfel, grecoaica este cea care a eliminat-o pe Williams de la Cincinnati, turneu care a avut loc tot la Flushing Meadows înainte de startul US Open-ului.