Elina Svitolina (Ucraina) și Johanna Konta (Marea Britanie), principalele favorite ale turneului de categorie International de la Monterrey (Mexic), s-au calificat în penultimul act al competiției, după ce au trecut în sferturi de Leylah Annie Fernandez, respectiv Anastasia Potapova.

Svitolina (7 WTA) a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a obține victoria în fața canadiencei în vârstă de 17 ani Leylah Annie Fernandez (126 WTA). Jucătoarea din Ucraina s-a impus cu 6-4, 7-5 și se va duela pentru un loc în finală cu olandeza Arantxa Rus (76 WTA).

Konta (16 WTA) a avut parte de o partidă dificilă, după ce a pierdut primul set în fața Anastasiei Potapova (89 WTA) la tiebreak. A fost (6)6-7, 6-3, 7-6(7) pentru britanică, după ce Johanna a salvat două mingi de meci ale rusoaicei (la 4-5 (30-40) și 6-7 în tiebreak-ul setului decisiv). A doua favorită a competiției a fructificat a treia minge de meci avută. În semifinale, Konta o va întâlni pe Marie Bouzkova (Cehia, 57 WTA), care a trecut în sferturi de chinezoaica Yafan Wang.

Rezultatele înregistrate în sferturi:

Johanna Konta (Marea Britanie/N.2) vs Anastasia Potapova (Rusia) (6)6-7, 6-3, 7-6(7)

Elina Svitolina (Uraina/N.1) - Leylah Annie Fernandez (Canada) 6-4, 7-5

Arantxa Rus (Olanda) - Rebecca Peterson (Suedia/N.6) 6-1, 6-1

Yafan Wang (China/N.8) - Marie Bouzkova (Cehia/N.9) 6-2, 7-5

Programul semifinalelor:

Elina Svitolina (1) vs Arantxa Rus

Marie Bouzkova (9) vs Johanna Konta (2)

Turneul de la Monterrey se dispută pe hard în perioada 2-8 martie și face parte din categoria International. Competiția are premii totale în valoare de $251,750 de dolari. Spaniola Garbine Muguruza este câștigătoarea ultimelor două ediții ale turneului mexican (2018 și 2019), dar ea nu este prezentă în acest an.