Kim Clijsters și Victoria Azarenka, foste ocupante ale locului 1 WTA, au părăsit turneul de la Monterrey (Mexic) încă din prima rundă. Elina Svitolina, principala favorită a competiției, s-a calificat fără emoții în optimi.

Kim Clijsters a fost învinsă în două seturi, scor 6-3, 7-5, de britanica Johanna Konta (16 WTA), favorita numărul 2. Belgianca de 36 de ani s-a înclinat după o oră şi 25 minute de joc.

A fost a doua înfrângere din tot atâtea meciuri disputate de Kim Clijsters de la revenirea sa în circuitul WTA, după o pauză de şapte ani. Luna trecută, ea a fost eliminată de spaniola Garbine Muguruza, finalistă la ultima ediție a Australian Open, scor 6-3, 7-6(6), în primul tur la Dubai.

Pentru Johanna Konta a fost primul succes al sezonului, după ce a fost eliminată în primul tur la Brisbane, Australian Open și Sankt Petersburg. Britanica va juca în optimile turneului de la Monterrey cu Tatjana Maria (Germania, 91 WTA).

Victoria Azarenka (56 WTA), cap de serie numărul 7, a fost eliminată încă din runda inaugurală de Tamara Zidansek (71 WTA). Slovena s-a impus clar, scor 6-2, 6-2, după o oră și șase minute de joc.

Pentru Azarenka a fost primul meci jucat după participarea la ediția de anul trecut de la US Open, unde a fost eliminată în turul trei de Aryna Sabalenka, scor 3-6, 6-3, 6-4.

În turul următor de la Monterrey, Tamara Zidansek se va duela cu rusoaica Anastasia Potapova (89 WTA).

Elina Svitolina (7 WTA), principala favorită, a întrerupt seria de trei înfrângeri consecutive. Ucraineanca a învins-o fără probleme pe Danka Kovinic (Muntenegru, 88 WTA), scor 6-3, 6-2, după doar 59 de minute de joc.

În optimi, Svitolina o va întâlni pe Olga Govortsova (Belarus, 142 WTA), jucătoare venită din calificări.

Rezultatele zilei, turul I:

Elina Svitolina (UKR/N.1) - Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-2

Leylah Fernandez (CAN) - Stefanie Vögele (SUI) 7-6 (7/5), 6-2

Lauren Davis (USA/N.10) - Nadia Podoroska (ARG) 6-0, 6-3

Arantxa Rus (NED) - Varvara Flink (RUS) 4-3 (abandon)

Kateryna Bondarenko (UKR) - Sara Sorribes (ESP) 4-6, 6-0, 6-2

Tamara Zidansek (SLO) - Victoria Azarenka (BLR/N.7) 6-2, 6-2

Anastasia Potapova (RUS) - Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4, 4-6, 6-4

Tatjana Maria (GER) - Heather Watson (GBR) 7-6 (7/4), 3-6, 7-5

Johanna Konta (GBR/N.2) - Kim Clijsters (BEL) 6-3, 7-5

Turneul de la Monterrey se dispută pe hard în perioada 2-8 martie și face parte din categoria International. Competiția are premii totale în valoare de $251,750 de dolari. Spaniola Garbine Muguruza este câștigătoarea ultimelor două ediții ale turneului mexican (2018 și 2019), dar ea nu este prezentă în acest an.