Serena Williams a obținut biletul pentru turul trei de la Australian Open după un meci de o oră și 18 minute cu Tamara Zidansek (70 WTA, Slovenia). A fost 6-2, 6-3 pentru campioana din SUA, favorita numărul 8 a competiției de la Melbourne. Pentru Serena urmează partida cu Qiang Wang (29 WTA).

Serviciul i-a funcționat destul de bine Serenei (78% puncte câștigate pe primul și 46% pe al doilea), iar de aici americanca s-a putut concentra pe agresivitatea de la retur.

Cunoscută pentru forța și precizia loviturilor sale, Serena a reușit să se impună în patru rânduri contra serviciului. De la lansare, Williams nu și-a cedat nici măcar o dată serviciul, iar victoria a venit firesc (6-2, 6-3).

Serena Williams este de şapte ori campioană la Melbourne (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017). Anul trecut, ea a fost eliminată în sferturi de Karolina Pliskova, după ce în faza optimilor trecuse de Simona Halep.