Venită din calificări, Monica Niculescu (129 WTA) a început promițător partida cu Alize Cornet (61 WTA), a codus cu 4-0 și și-a adjudecat până la urmă primul set cu 7-5. Franțuzoaica a avut însă o revenire spectaculoasă și s-a impus cu 5-7, 6-1, 6-0.

Deși a condus cu 4-0 și 5-1, Monica Niculescu s-a complicat pe finalul primului act, iar Cornet a reușit să egaleze situația pe tabelă (5-5), după două break-uri consecutive și două mingi de set salvate la 5-3. În game-ul imediat următor, românca a reușit să se impună pe serviciul franțuzoaicei, iar apoi a pus capăt setului, scor 7-5.

A urmat însă o lecție de tenis din partea franțuzoaicei în următoarele două seturi. Jocul Monicăi nu a mai funcționat, iar până la final românca a mai câștigat un singur game, la 1-0 pentru Alize în setul al doilea. Franțuzoaica a bifat 11 game-uri la rând și și-a adjudecat victoria după două ore de joc (5-7, 6-1, 6-0).

În turul al doilea, Cornet o va înfrunta pe croata Donna Vekic (20 WTA), cap de serie 19, care a trecut în primul tur de rusoaica Maria Sharapova (145 WTA), scor 6-3, 6-4.

Pentru prezența în primul tur la simplu, Niculescu va primi un premiu de 90.000 de dolari (61.700 de dolari americani) şi 40 puncte WTA.

Statistica partidei Cornet vs Niculescu:

Ași: 3-1

Duble greșeli: 3-1

Lovituri câștigătoare: 38-20

Erori neforțate: 20-27

Puncte câștigate cu primul serviciu: 73% (37/51) - 47% (28/59

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 44% (11/25) - 29% (5/17)

Puncte de break salvate: 73% (8/11) - 42% (5/12)

Puncte de break câștigate: 58% (7/12) - 27% (3/11)

Total puncte câștigate: 59% (91/153) - 41% (62/153)

Durata partidei: 2h.

Dintre cele patru românce care au evoluat pe tabloul principal de simplu, numai Simona Halep (3 WTA) şi Sorana Cîrstea (74 WTA) s-au calificat în turul al doilea.

Tot marți, Irina Begu a fost eliminată de olandeza Kiki Bertens, locul 10 WTA, scor 6-1, 6-4.