​Stefanos Tsitsipas s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor, după ce l-a învins în două seturi pe Alexander Zverev, scor 6-3, 6-2. Grecul, aflat la prima participare, este singurul jucător care încă nu a pierdut vreun set la competiția din Londra, după două meciuri disputate.

După un început echilibrat (Tsitsipas a salvat singura minge de break a adversarului în game-ul al cincilea), Zverev a încercat un serviciu secund surprinzător la scorul de 3-4, 15-40, însă Tsitsipas a fost pe fază și a returnat o minge joasă, reușind break-ul care avea să fie decisiv.

Stefanos a început bine și setul secund, a făcut două break-uri (în primul și al cincilea game) și s-a impus după un meci care a durat o oră și 14 minute.

Ultimul punct al partidei Tsitsipas vs Zverev:

Rezultate consemnate în Grupa Andre Agassi:

Stefanos Tsitsipas vs Daniil Medvedev 7-6(5), 6-4

Alexander Zverev vs Rafael Nadal 6-2, 6-4

Rafael Nadal vs Daniil Medvedev 6-7(3), 6-3, 7-6(4)

Alexander Zverev: 1-5 cu Nadal, 4-1 cu Medvedev, 1-4 cu Tsitsipas

Turneul Campionilor se dispută în perioada 10-17 noiembrie, în O2 Arena din Londra. Este pentru ultima dată când capitala Angliei găzduiește competiția, turneul de final de an urmând să aibă loc de anul viitor la Torino. Campionul en-titre al întrecerii este Alexander Zverev (2018).