Perechea Caroline Garcia / Kristina Mladenovic a reușit să aducă punctul decisiv pentru Franța, echipă care a câștigat pentru a treia oară Fed Cup, după 3-2 cu Australia, în finala de la Perth. Franțuzoaicele au învins echipa Ashleigh Barty / Samantha Stosur, scor 6-4, 6-3.

Impulsionate de victoria Ajlei Tomljanovic (6-4, 7-5 cu Parmentier), Barty și Stosur au început în forță meciul de dublu cu Garcia și Mladenovic. Australiencele au condus cu 2-0, după ce au reușit break-ul încă din game-ul de debut.

Garcia și Mladenovic au bifat însă apoi două game-uri albe consecutive și au egalat situația pe tabelă. S-a mers cap la cap cu serviciul până la 5-4 pentru franțuzoaice, când Barty și Stosur și-au cedat încă o dată serviciul și astfel setul a fost câștigat de Garcia și Mladenovic, scor 6-4.

Aflate pe un val de încredere, Garcia și Mladenovic au condus cu 3-0 în actul secund, după ce au reușit singurul break al actului în al doilea game. Australiencele au avut trei mingi de break la scorul de 0-2 și încă una la 2-5, dar franțuzoaicele au găsit întotdeauna soluții.

Barty și Stosur au reușit să salveze chiar și două mingi de meci pe propriul serviciu, la 2-5. Mladenovic a servit pentru câștigarea partidei, iar la 15-15 a comis o dublă greșeală. Australienii au sperat până în ultima clipă, însă a treia minge de meci a fost cu noroc pentru Caroline și Kristina. Confruntarea a durat o oră și 16 minute.

Franța a mai triumfat în FedCup în 1997 și 2003. De asemenea, franțuzoaicele au mai ajuns în finală în 2004, 2005 și 2016.

Australia rămâne cu șapte trofee FedCup în palmares: 1964, 1965, 1968, 1970, 1971, 1973 și 1974.

În semifinalele FedCup, franţuzoaicele au învins România, pe teren propriu, la Rouen, scor 3-2. Şi atunci, tot Maldenovic şi Garcia au adus punctul decisiv.