Novak Djokovic (1 ATP) și-a asigurat prezența în sferturile turneului ATP de la Tokyo, după o nouă victorie în două seturi. Liderul mondial l-a învins pe japonezul Go Soeda (133 ATP), beneficiarul unui wild card, scor 6-3, 7-5, după o oră și 36 de minute de joc.

Novak DjokovicFoto: atptour.com

Djokovic a fost pus în dificultate de Soeda pe finalul setului secund, când a servit pentru câștigarea partidei. Condus cu 5-3, japonezul a reușit break-ul la 15, iar apoi a salvat trei mingi de meci ale sârbului, egalând situația pe tabelă (scor 5-5). Au urmat însă două game-uri albe bifate de Djokovic, care pus capăt confruntării fără să se mai complice.

Următorul adversar al lui Djokovic va fi Lucas Pouille (Franța, 24 ATP), cap de serie numărul 5, care a trecut de Yoshihito Nishioka (Japonia, 77 ATP), scor 6-1, 6-2.

S-au disputat miercuri la Tokyo:

Turul I:

David Goffin (BEL/N.3) - Pablo Carreño (ESP) 1-6, 7-6 (10/8), 6-0

Lloyd Harris (RSA) - Alex De Minaur (AUS/N.8) 6-3, 6-7 (6/8), 7-6 (10/8)

John Millman (AUS) - Adrian Mannarino (FRA) 4-6, 6-3, 6-4

Turul II:

Novak Djokovic (SRB/N.1) - Go Soeda (JPN) 6-3, 7-5

Yasutaka Uchiyama (JPN) - Radu Albot (MDA) 6-7 (2/7), 6-3, 6-4

Reilly Opelka (USA) - Gilles Simon (FRA) 7-6 (7/4), 7-6(7-2)

Lucas Pouille (FRA/N.5) - Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2

Turneul de la Tokyo (Japonia) este de categorie "500", se dispută pe hard (30 septembrie - 6 octombrie) și este dotat cu premii totale în valoare de $1,895,290.