​Irina Bara (213 WTA) a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Jurmala (Letonia), după ce a pierdut împotriva favoritei publicului, letona Anastasija Sevastova (11 WTA), scor 6-7 (3), 2-6, scrie Mediafax.

Primul act a fost unul echilibrat, dar dominat de break-uri. Setul a intrat în tie-break, unde Bara a început bine, a condus cu 2-0, însă nu a fost suficient. Principala favorită la câștigarea turneului a egalat, iar ulterior a realizat cinci puncte consecutive, adjudecându-și primul set.

În setul al doilea, Irina Bara nu a reușit să mai ofere o replică la fel de solidă, iar Sevastova s-a impus cu 6-2, calificându-se în semifinale, după o partidă de o oră și 45 de minute.

Prezenţa în sferturi rămâne cea mai bună performanţă a carierei Irinei Bara într-un turneu WTA, la simplu.

În semifinale, Anastasija Sevastova o va întâlni, sâmbătă, pe rusoaica Anastasia Potapova, cea care a trecut în sferturi, vineri, de Patricia Țig, scor 6-4, 0-6, 6-4.