WTA a ales cea mai frumoasă lovitură reușită joi la BRD Bucharest Open, iar autoarea este Anastasija Sevastova (deținătoarea trofeului). Letona a câștigat un schimb lung cu o scurtă și avea să egaleze situația în setul secund la 5 (Patricia Maria Țig s-a impus în cele din urmă).

Ţig a avut nevoie de o oră și 39 de minute pentru a trece de Sevastova, iar în sferturi va evolua împotriva cehoaicei Kristyna Pliskova (92 WTA), cap de serie numărul 8.

Rezultatele înregistrate joi:

Patricia Maria Țig (România, fără clasare) vs Anastasija Sevastova (Letonia, 11 WTA, favorită 1) 6-2, 7-5

Barbora Krejcikova (Cehia, 132) vs Aliona Bolsova (Spania, 88) 6-0, 3-2 (abandon Bolsova, entorsă la gleznă)

Martina Di Giuseppe (Italia, 211) vs Veronika Kudermetova (Rusia, 56) 2-6, 5-4 (abandon Kudermetova)

Elena Rybakina (Kazakhstan, 106) vs Jaqueline Cristian (România, 210) 6-1, 6-0

BRD Bucharest Open face parte din categoria International și este dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Competiția se desfășoară în perioada 15-21 iulie 2019, la Arenele BNR din Capitală.