Mihaela Buzărnescu (55 WTA și a patra favorită) a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Lausanne (Elveția), dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.

Mihaela BuzarnescuFoto: Hotnews

Românca a început perfect meciul disputat în fața Fionei Ferro (Franța, 98 WTA), a câștigat primul set cu 6-1, a condus pe toată durata setului secund (a avut chiar și 5-2), însă a ratat ocazia de a închide meciul când a servit la 5-4 și a pierdut tiebreak-ul categoric (la 2). În decisiv, românca a făcut primul break, a condus cu 4-3, dar adversara a făcut rebreak în game-ul următor și a mai câștigat o dată pe serviciul Mihaelei pentru a se impune după două ore și 22 de minute de joc.

A fost 1-6, 7-6(2), 7-5 pentru Ferro, care se va duela în sferturi în învingătoarea partidei dintre Allie Kiick (SUA, 139 WTA) și Samantha Stosur (Australia, 134 WTA).

Pentru rezultatul de la Lausanne, Mihaela va primi un premiu în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.