​Roger Federer a avut parte de un început dificil de meci în fața lui Kei Nishikori. Niponul s-a impus cu 6-4 în primul act, însă elvețianul a întors rezultatul, a câștigat următoarele seturi (6-1, 6-4, 6-4), și s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon, unde îl va întâlni, pentru a 40-a oară în carieră, pe Rafael Nadal. Fedex a devenit primul jucător care înregistrează 100 de victorii la același turneu de Grand Slam.

Primul game al partidei a fost singurul de serviciu pe care Federer l-a pierdut. Acesta a mai apărat patru oportunități avute de nipon în primul set, însă nu a reușit să recupereze break-ul și s-a văzut învins cu 6-4. Au urmat trei seturi în care Fedex a servit excelent, i-a mai oferit japonezului o singură minge de break (salvată la 5-4 și 30-40 în setul al treilea) și a câștigat de patru ori contra serviciului.

Meciul a durat două ore și 36 de minute. În urma acestui rezultat, Federer îl conduce cu 8-3 pe japonez în confruntările directe.

Roger Federer s-a calificat pentru a 13-a oară în penultimul act al competiției de la All England Club. Pentru un loc în marea finală, acesta se va duela cu Rafael Nadal. Ibericul l-a învins pe americanul Sam Querrey (65 ATP), scor 7-5, 6-2, 6-2.

Statistica lui Federer în meciul de miercuri:

Ași: 12

Puncte câștigate cu primul serviciu: 81% (57/70)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 58% (21/36)

Ultimul punct al meciului Federer vs Nishikori:

Titlurile lui Fedex la Wimbledon: 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017