Roger Federer, al doilea favorit al competiției de la All England Club, s-a calificat în sferturile de finală, după o victorie rapidă în fața italianului Matteo Berrettini (20 ATP, favorit 17), scor 6-1, 6-2, 6-2. Meciul a durat o oră și 14 minute.

Loviturile joase și serviciul puternic nu l-au putut salva pe Matteo, care trece printr-o formă de senzație (avea o singură înfrângere în ultimele 12 partide disputate, a câștigat turneul de la Stuttgart și s-a oprit în semifinale la Halle). Roger a reușit 23 de lovituri câștigătoare (14 pentru Berrettini), a făcut doar cinci erori neforțate (14 în dreptul italianului), a făcut câte două break-uri pe set și nu i-a oferit nicio șansă adversarului pe Terenul Central de la Wimbledon.

Aceasta a fost a 99-a victorie a lui Roger Federer la Wimbledon. Fedex a câștigat de opt ori titlul: 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017

Pentru Berrettini, prezența în optimi reprezintă cea mai bună performanță din carieră la un turneu de Grand Slam. De cealaltă parte, Federer s-a calificat pentru a 55-a oară în sferturile unei asemenea competiții.

Pentru un loc în semifinale, Roger se va duela cu niponul Kei Nishikori. Al optulea favorit l-a învins pe Mikhail Kukushkin (Kazakhstan, 58 ATP), scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, după două ore și 45 de minute de joc. Elvețianul conduce cu 7-3 în confruntările directe (Roger a câștigat singurul meci disputat pe iarbă, la Halle, în 2014).

Rezultatele înregistrate luni la Wimbledon:

Novak Djokovic (Serbia/N.1) vs Ugo Humbert (Franța) 6-3, 6-2, 6-3

David Goffin (Belgia/N.21) vs Fernando Verdasco (Spania) 7-6 (11/9), 2-6, 6-3, 6-4

Guido Pella (Argentina/N.26) vs Milos Raonic (Canada/N.15) 3-6, 4-6, 6-3, 7-6 (7/3), 8-6

Roberto Bautista (Spania/N.23) vs Benoît Paire (Franța/N.28) 6-3, 7-5, 6-2

Sam Querrey (SUA) vs Tennys Sandgren (SUA) 6-4, 6-7 (7/9), 7-6 (7/3), 7-6 (7/5)

Rafael Nadal (Spania/N.3) vs Joao Sousa (Portugalia) 6-2, 6-2, 6-2

Kei Nishikori (Japonia/N.8) vs Mikhail Kukushkin (Kazakhstan) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Roger Federer (Elveția/N.2) vs Matteo Berrettini (Italia/N.17) 6-1, 6-2, 6-2

Au loc în sferturi:

Djokovic (1) vs Goffin (21)

Pella (26) vs Bautista (23)

Querrey vs Nadal (3)

Nishikori (8) vs Federer (2)

Aici poți citi o amplă prezentarea a turneului de la Wimbledon.

Competiția de la "All England Lawn Tennis and Croquet Club" poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.

S-ar putea să te mai intereseze și:

Wimbledon: Novak Djokovic și Rafael Nadal, în sferturi după victorii în trei seturi