Cori Gauff (15 ani, 313 WTA, venită din calificări), noua speranță a tenisului american, a învins-o pe Venus Williams (39 ani) și s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon. A fost 6-4, 6-4, după un meci care a durat o oră și 17 minute. Karolina Pliskova (favorită 3), Elina Svitolina (8), Anastasija Sevastova (12) și Madison Keys (17) au obținut victorii în două seturi și continuă competiția, în timp ce Aryna Sabalenka (10) și Marketa Vondrousova (16) au fost eliminate.

În primul set, Gauff a fost foarte sigură pe loviturile sale și nu i-a oferit nicio minge de break lui Venus. Jucătoarea de 15 ani a câștigat la 2-2 pe serviciul adversarei și cu 89% la punctele câștigate pe primul serviciu (17 din 19) a făcut diferența (6-4).

Primul moment în care Cori a dat dovadă de vulnerabilitate a fost în cel în care a făcut o dublă greșeală la scorul de 4-3 și 30-40 în setul secund. Aceasta și-a revenit rapid, a mai făcut un break și, chiar dacă Venus a salvat trei mingi de meci, s-a calificat în turul al doilea, unde o va întâlni pe Magdalena Rybarikova (Slovacia, 139 WTA), jucătoare care a eliminat-o pe Aryna Sabalenka (11 WTA).

Venus Williams avea deja în palmares patru titluri de Grand Slam în momentul în care s-a născut Cori Gauff (martie 2004).

Mónica Puig (PUR) vs Anna Karolína Schmiedlová (SVK) 5-7, 6-4, 7-5

Karolína Plíšková (CZE/N.3) vs Lin Zhu (CHN) 6-2, 7-6 (7/4)

Magdaléna Rybáriková (SVK) vs Aryna Sabalenka (BLR/N.10) 6-2, 6-4

Caroline Wozniacki (DEN/N.14) vs Sara Sorribes Tormo (ESP) 5-4 (abandon Sorribes Tormo)

Veronika Kudermetova (RUS) vs Ysaline Bonaventure (BEL) 6-2, 6-4

Yanina Wickmayer (BEL) vs Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-3

Shuai Zhang (CHN) vs Caroline Garcia (FRA/N.23) 6-4, 6-0

Sofia Kenin (USA/N.27) vs Astra Sharma (AUS) 6-4, 6-2

Dayana Yastremska (UKR) vs Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-3

Viktorija Golubic (SUI) vs Iga Swiatek (POL) 6-2, 7-6 (7/3)

Yulia Putintseva (KAZ) vs Naomi Osaka (JPN/N.2) 7-6 (7/4), 6-2

Aici poți citi o amplă prezentarea a turneului de la Wimbledon.

Competiția de la "All England Lawn Tennis and Croquet Club" poate fi urmărită în România în direct pe Eurosport (1, 2 și pe Eurosport Player) și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.