Novak Djokovic, liderul mondial, s-a calificat fără emoţii în optimile turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 6.536.160 euro, învingându-l pe americanul Taylor Fritz, locul 57 mondial, 6-4, 6-2, după ceva mai mult de o oră de joc, transmite Agerpres.

Novak Djokovic, la MadridFoto: madrid-open.com

După un prim set de rodaj, Djokovic a apăsat pe accelerator pentru a încheia partida într-o oră şi cinci minute, comentează AFP. Fritz l-a eliminat în ultimul tur al calificărilor pe românul Marius Copil.

Sârbul va juca pentru un loc în sferturi împotriva argentinianului Diego Schwartzman (locul 25 mondial) sau a câştigătorului meciului din primul tur dintre francezul Jeremy Chardy (47) şi spaniolul Albert Ramos Vinolas (85).

Câştigător al celui de-al treilea său turneu de Grand Slam consecutiv la sfârşitul lui ianuarie, la Melbourne, sârbul cunoaşte de atunci o serioasă scădere de turaţie, fiind învins în turul 3 la Indian Wells, în optimi de finală la Miami şi în sferturi la Monte Carlo.