Petra Kvitova (3 WTA) s-a calificat în sferturile competiției de la Stuttgart, după ce a trecut de belgianca Greetje Minnen (192 WTA), scor 6-1, 6-4, după o oră și 12 minute. În celelalte partide disputate miercuri, Belinda Bencic, Donna Vekic, Su-Wei Hsieh, Victoria Azarenka, Anett Kontaveit și Anastasia Pavlyuchenkova au trecut de primul tur.​

Ultimul punct al partidei dintre Petra Kvitova și Greetje Minnen:

Rezultatele înregistrate miercuri la Stuttgart:

Primul tur:

Belinda Bencic (Elveția, 20 WTA) vs Mandy Minella (Luxemburg, 108 WTA) 6-2, 6-4

Donna Vekic (Croația, 25 WTA) vs Giulia Gatto-Monticone (Italia, 169 WTA) 6-1, 7-5

Su-Wei Hsieh (Taiwan, 24 WTA) vs Qiang Wang (China, 16 WTA) 4-6, 6-3, 6-4

Victoria Azarenka (Belarus, 61 WTA) vs Vera Zvonareva (Rusia, 84 WTA) 7-5, 6-4

Anett Kontaveit (Estonia, 15 WTA) vs Caroline Garcia (Franța, 21 WTA) 6-4, 6-3

Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 34 WTA) vs Julia Goerges (Germania, 17 WTA) 4-6, 6-2, 4-0 abandon Goerges

Program optimi:

Petra Kvitova (3) vs Greetje Minnen 6-1, 6-4

Naomi Osaka (1) vs Su-Wei Hsieh

Daria Kasatkina vs Donna Vekic

Karolina Pliskova (4) vs Victoria Azarenka

Anastasia Pavlyuchenkova vs Anett Kontaveit (8)

Anastasija Sevastova (7) vs Laura Siegemund

Kiki Bertens (6) vs Belinda Bencic

Andrea Petkovic vs Angelique Kerber (5)

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria Premier, se dispută indoor în perioada 22-28 aprilie (pe zgură), are premii totale în valoare de $886.077, iar directorul competiției este Markus Guenthardt. Primele trei favorite sunt, în ordine, Naomi Osaka, Petra Kvitova și Karolina Pliskova. Campioana en-titre este Karolina Pliskova.