​Sorana Cîrstea, locul 103 WTA, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 3-6, 7-6 (0), 6-4, de slovena Polona Hercog, locul 89 WTA, ratând calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Lugano, potrivit News.ro.

Cîrstea a servit pentru meci la scorul de 6-3, 6-5, dar nu a putut să-şi apropie victoria, pierzând tie-break-ul la zero şi apoi decisivul, după ce a condus cu 4-3 (fără break avantaj). Partida a durat două ore şi 22 de minute.

Meciul a fost întrerupt o oră din cauza ploii, la scorul de 6-3, 2-3.

În faza următoare, Hercog va evolua cu învingătoarea dintre suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 7, şi rusoaica Veronika Kudermetova, locul 83 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată la competiţia eleveţiană cu un premiu de 3.400 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Turneul de la Lugano (Elveția) este dotat cu premii totale în valoare de 250,000 de dolari și face parte din categoria ”International”. Se dispută în perioada 8-14 aprilie 2019. Directorul turneului este Geraldine Dondit, iar disputele au loc pe zgură. Prima ediție a competiției (în 2018) a fost câștigată de Elise Mertens.