Novak Djokovic nu a avut parte de un meci lejer împotriva lui Daniil Medvedev, rusul dovedindu-se un adevărat în calea mingilor trimise de Nole către terenul advers. Liderul mondial a avut nevoie de trei ore și 15 minute pentru a obține biletul care să-l ducă în sferturile de la Australian Open, scor 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3.

Novak Djokovic, la AOFoto: ausopen.com

Nole și-ar fi dorit cu siguranță un meci scurt, cu mai puțină risipă de energie, însă Daniil a fost genul de jucător care să-l facă pe Djokovic să se simtă în multe momente ca și când ar juca în oglindă.

Medvedev a avut o armă importantă în primul serviciu (18 ași), a acoperit foarte bine terenul de pe baseline, a avut un rever stabil și care a găsit unghiuri foarte bune în cross. L-a obligat pe Nole să lovească o minge în plus și a reușit să-l țină pe teren pe liderul mondial trei ore și 15 minute.

Veștile bune pentru sârb ar fi acelea că Daniil a irosit mingi importante de break (meciul s-ar fi putut prelungi cu lejeritate) și că Nishikori (viitorul adversar al lui Nole în sferturi) a stat pe teren cinci ore și cinci minute în meciul cu Pablo Carreno Busta (Kei s-a impus cu 10-8 în tiebreak-ul decisivului).