Perechile formate din Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) și Marius Copil/Marton Fucsovics (România/Ungaria) au fost eliminate încă din primul tur al probei de dublu masculin de la Australian Open.

Horia și Jean-Julien (favoriți numărul 9) au fost eliminați de perechea Marcelo Arevalo/James Cerretani (Salvador/SUA), după un meci de două ore și 25 de minute. Scorul a fost 7-5, (2)6-7, 6-3.

Marius și Marton au pierdut împotriva echipei britanice Luke Bambridge/Jonny O'Mara, scor 6-3, 6-1, după 51 de minute. Cei doi se află la a treia înfrângere din tot atâtea partide disputate împreună.

Pentru participarea în primul tur la Australian Open, cele două echipe vor primi 20.000 de dolari australieni.