Caroline Wozniacki (3 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Auckland, după ce a fost învinsă de Bianca Vanessa Andreescu (152), jucătoare canadiană de origine română. Andreescu s-a impus, scor 6-4, 6-4, după două ore și 13 minute de joc.

Ultimul punct al partidei:

Jucătoarea în vârstă de doar 18 ani o va întâlni pe Venus Williams (39 WTA) în sferturi. Americana a trecut în optimi de Lauren Davis, adversara Simonei Halep din meciul maraton de anul trecut, de la Australian Open.

"Nu îmi vine să cred. Am visat să joc aici contra unor jucătoare de top şi visul mi s-a împlinit", a spus Andreescu.

Bianca Andreescu s-a născut la Mississauga şi a început tenisul în România, de unde sunt părinţii ei. Ea a revenit în Canada şi se antrenează la Toronto. În februarie a fost numărul 3 mondial în ierarhia junioarelor, conform site-ului competiţiei.