​Sorana Cîrstea (84 WTA) s-a calificat în turul secund al turneului de la Shenzhen (China), după ce a învins-o pe Magda Linette (81), scor 6-3, 6-3. Românca a avut nevoie de o oră și 28 de minute pentru a trece de adversara din Polonia.

Chiar dacă a început mai slab și a pierdut un game pe serviciu (1-2), Sorana a revenit excelent și a câștigat primul set după două break-uri, scor 6-3. Setul secund a fost unul cu probleme pe propriul serviciu de ambele părţi. Sorana a avut 3-0, a ajuns să servească pentru meci la 5-2 (în ciuda căzăturilor), a ratat trei ocazii de a închide partida, însă a reuşit acest lucru pe serviciul următor al adversarei (6-3).

În turul secund, Sorana se va întâlni cu Pauline Parmentier (56 WTA), care a trecut de Saisai Zheng (39), scor 6-2, 3-6, 6-2. Pentru accederea în această fază a competiției, jucătoarea noastră și-a asigurat un cec în valoare de 7.238 de dolari și 30 de puncte WTA.

Turneul de la Shenzhen, de categorie "International" se dispută în perioada 30 decembrie 2018 - 5 ianuarie 2019 și are premii totale în valoare de 750.000 de dolari. Simona Halep este deținătoarea trofeului atât la simplu, cât și la dublu, alături de Irina Begu.