​Novak Djokovic, liderul mondial, s-a impus în două seturi în fața lui John Isner, scor 6-4, 6-3, în primul meci disputat de cei doi la Turneul Campionilor din Londra. Sârbul a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a trece de american.

Cu un procentaj excelent de 86% al punctelor câștigate pe propriul serviciu, Nole a reușit să ii lui John, care, deși a expediat 13 ași, și-a pierdut de trei ori serviciul pe durata meciului (o dată în primul set, de două ori în setul secund). Djokovic a făcut doar șase greșeli neforțate, spre deosebire de cele 26 ale lui Isner, și a obținut astfel prima victorie din Grupa Guga Kuerten.

Rezumatele partidelor disputate luni la Londra:

Grupa Guga Kuerten

1. Novak Djokovic (2-0) 1

2. Alexander Zverev (2-0) 1

3. Marin Cilic (0-2) 0

4. John Isner (0-2) 0

* Primii doi clasați din cele două grupe se vor califica în semifinale, acolo unde se va juca după sistemul locul unu dintr-o grupă vs locul doi din cealaltă grupă. Meciurile de la Turneul Campionilor se joacă după regula cel mai bun din trei seturi.

Aici poți citi o amplă prezentare a Turneului Campionilor de la Londra.